Bývalý šéf MI6: Evropa se ještě neprobudila. O Ukrajině jednají jen silní

23.02.2025 10:38 | Monitoring

V Rijádu započala vyjednávání o budoucnosti Ukrajiny a světového uspořádání. Ve vysílání BBC o nich hovořil i bývalý ředitel britské rozvědky MI6 sir Alex Younger. I ten uznal, že USA už si nemohou diktovat podmínky a že současná situace připomíná konferenci na Jaltě, kde silní lídři velkých zemí rozhodli o osudu těch malých. A vstupenkou na vyjednávání nejsou hodnoty, ale moc.

Bývalý šéf MI6: Evropa se ještě neprobudila. O Ukrajině jednají jen silní
Foto: Repro Youtube
Popisek: Sir Alex Younger, bývalý ředitel rozvědky MI6

Younger prohlásil, že jsme v nové době, kdy mezinárodní vztahy nebudou založeny na zákonech a institucích, ale na silných mužích a jejich dohodách. Vzpomenul na konferenci na Jaltě, kde tři lídři silných zemí rozhodli o osudu malých zemí. „Myslím, že tak uvažuje Trump, určitě tak uvažuje Putin, Si Ťin-pching. Ale tak neuvažují v Evropě. To je svět, do kterého míříme z mnoha různých důvodů a nemyslím si, že se do toho předchozího vrátíme,“ odhadl. 

Vysvětlil, že předchozí uspořádání vycházelo z tzv. unipolárního momentu, tedy že Amerika byla jedinou velmocí a měla jak prostředky, tak vůli prosadit, co chtěla, po celém světě. „To stvořilo takzvanou globalizaci, mezinárodní bezpečnostní strukturu,“ zmínil a dodal, že USA jsou nyní v poměru k ostatním menší hráč, než bývaly. Není radno Ameriku podceňovat, ale již nedokáže diktovat pravidla pro celý svět.

Souhlasil, že se právě rozjíždí diskuse o sférách vlivu. „A myslím, že jediní, kdo se ještě neprobudili ohledně této reality, jsme my,“ zmínil Evropu. „Na tuto konferenci je vstupenka, a není to měkký vliv nebo hodnoty, je to tvrdá síla,“ pokračoval. Což je problém pro Evropu, jak má něco takového vyvinout, aby měla místo u stolu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Šebesta

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

.!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusekudli , 23.02.2025 10:51:14
Pokud má RF 800000 mrtvých, tak Ukrajina jich má dva miliony. Nevím kde bere tento pán informace, ale anglosasum se věřit nedá.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Svobodný svět, tedy Západ, vykládal Fiala. Pak ho potěšil Mitrofanov

10:52 Svobodný svět, tedy Západ, vykládal Fiala. Pak ho potěšil Mitrofanov

Premiér Petr Fiala na konferenci Bezpečná budoucnost zdůraznil, že klíčem k ochraně Evropy je sprave…