Bývalý ukrajinský prezident Janukovyč se chce vrátit do politiky

08.12.2015 15:10 | Zprávy

Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, vyhnaný ze země loňským převratem, se chce vrátit zpátky do politiky. Řekl to novinářům z ruské agentury RIA Novosti. Politik, který žije v ruském exilu, je na Ukrajině stíhán za zneužití pravomoci a střelbu do demonstrantů během loňských únorových demonstrací, jež vedly k jeho pádu.

Bývalý ukrajinský prezident Janukovyč se chce vrátit do politiky
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezidenti Viktor Janukovyč a Miloš Zeman

„Ano, chci se vrátit do politiky,“ řekl Janukovyč, jehož proruská Strana regionů do loňského roku ovládala ukrajinskou politickou scénu. Po nástupu nové, prozápadní politické garnitury v Kyjevě přestala strana existovat. Řada jejích vůdčích osobností zvolila exil, jiní se uchýlili pod prapor nové proruské politické formace Opoziční blok. Ta v loňských parlamentních a letošních komunálních volbách výrazněji uspěla jen na východě Ukrajiny.

Pronásledovaným na Ukrajině Janukovyč pomáhá

Janukovyč politicky pracuje a „dělá vše, co je v jeho silách“. Pomáhá prý lidem pronásledovaným na Ukrajině i těm, kdo z Ukrajiny uprchli do Ruska i jinam. „V Rusku s nimi pochopitelně udržuji kontakt, pomáhám, jak mohu,“ řekl politik, který žije v Rostově na Donu, zhruba jen sto kilometrů od ukrajinských hranic.

Janukovyč je údajně ve styku i s nynější ukrajinskou politickou reprezentací. „Mnozí z nich se už dnes tolik nestydí a nebojí, jak to bylo, řekněme, ještě před rokem. Cítí se už uvolněně, když se setkáváme a projednáváme problémy,“ uvedl bývalý ukrajinský vůdce, aniž kohokoli ze svých diskusních partnerů jmenoval.

Exprezidenta z Ukrajiny odvezly ruské tajné služby na Putinův rozkaz

Janukovyč se loni v únoru z rozbouřené Ukrajiny dostal díky záchranné operaci ruských tajných služeb, kterou nařídil prezident Vladimir Putin. Moskva ale od bývalého kyjevského spojence dala po převratu fakticky ruce pryč, jeho výroky nekomentuje a politické aktivity veřejně nepodporuje.

Sám Janukovyč ruskou okupaci Krymu nepřijal a anexi stejně jako proruskou vzpouru v Donbasu označuje za důsledek prozápadní politiky nynější ukrajinské vlády. Tvrdí, že za jeho vlády by se nic takového nestalo.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam, čtk

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Evropská komise

Vy jste pro ni hlasoval. Vondra naopak. Kde berete tu jistotu, že je to posun k lepšímu? Skončí tak snad to zelené šílenství? Myslíte, že zvládne zastavit nelegální migraci? A k vaší poznámce, že tím, že jste pro ni hlasoval budete moci víc věcí ovlivnit vůbec nerozumím. Jakože kdybyste hlasoval pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala potřebuje Foltýna dál. Ale vtip na Švejka raději smazali

19:35 Fiala potřebuje Foltýna dál. Ale vtip na Švejka raději smazali

Otakar Foltýn bude podle vyjádření Úřadu vlády převelen z Hradu k výkonu úkolů strategické komunikac…