Tálibán má podle Štěpánka zájmy pouze v Afghánistánu a nebude usilovat o převzetí světovlády. „Myslím si, že můžeme do značné míry vyloučit rozmach radikálního islámu, alespoň ne přímo, protože Tálibán je primárně afghánské, respektive paštunské nábožensko-politické hnutí, které je soustředěné na Afghánistán a jako takové nemá ambice dobývat se nějaké světovlády,“ poznamenal.
Svět by se ale měl snažit, aby zabránil případné destabilizaci regionu. Je podle něj potřeba, aby země NATO a další spojenci měli jednotný a jasný postoj k Tálibánu. „Protože už je evidentní, že Rusko, Čína, Pákistán a Írán budou chtít s Tálibánem spolupracovat, a to samozřejmě z různých důvodů,“ řekl.
Na hranici Pákistánu s Afghánistánem zůstane podle Štěpánka koncentrace různých „radikálních elementů“, které k životu probudila třeba i pákistánská vojenská tajná služba. Štěpánek se obává, že tyto skupiny se mohou začít vymykat kontrole.
Pak je prý otázkou, do jaké míry bude Tálibán schopen nebo ochoten dodržovat ten hlavní a v podstatě jediný závazek z dohody s USA, tedy nepřipustit, aby se Afghánistán stal opět odrazovým můstkem pro mezinárodní teroristy k útokům na USA a jejich spojence.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab