Washingtonský institut pro studium války tvrdí, že ukrajinští partyzáni za pomoci po domácku vyrobeného výbušného zařízení zranili zástupce náčelníka okupační vojenské správy v Nové Kachovce.
Rusové se podle ISW nadále opevňují v Záporoží a v té části chersonské oblasti, kterou mají pod kontrolou.
Mezitím se ruští blogeři snaží již poněkolikáté podat boj na Ukrajině jako ruský boj o ochranu náboženských hodnot.
Poté, co server Politico přišel se zprávou, že ve vztazích mezi USA a Ukrajinou se objevují trhliny, vyšla najevo další informace, která pravděpodobně nepotěší prezidenta Zelenského a vládu v Kyjevě. Jeden z možných republikánských prezidentských kandidátů, floridský guvernér Ron DeSantis oznámil, že obranu Ukrajiny nepovažuje za prioritní zájem Spojených států.
USA „mají mnoho životně důležitých národních zájmů“, ale „další zaplétání se do územního sporu mezi Ukrajinou a Ruskem mezi ně nepatří“, řekl DeSantis. Na jeho slova upozornila řada zahraničních médií včetně ukrajinského serveru Kyiv Post.
„Financování tohoto konfliktu Bidenovou administrativou prakticky ‚na bianco šek‘ po dobu ‚jak dlouho bude třeba‘, bez jakýchkoli definovaných cílů nebo odpovědnosti, odvádí pozornost od nejnaléhavějších problémů naší země,“ pokračoval DeSantis.
Kyiv Post připomněl, že ještě jako kongresman v roce 2014 po ruském vpádu na Krym DeSantis doporučoval tehdejšímu prezidentovi Baracku Obamovi, aby Ukrajině poskytl pomoc „při obraně jejího svrchovaného území před nevyprovokovanou a pokračující agresí Ruské federace“.
Server Kyiv Post dodal, že většina Republikánské strany podporuje poskytování pomoci Ukrajině, a to nikoli z idealistických důvodů, nýbrž proto, že mají za to, že je v národním zájmu USA, aby se Ukrajina udržela.
Po vystoupení DeSantise se podle serveru zvýšila velká naděje ruského prezidenta Vladimir Putina, že americké prezidentské volby vyhraje někdo, kdo americkou pomoc Ukrajině odpíská.
DeSantis pronesl svá slova krátce předtím, než došlo k incidentu v Černém moři, při kterém ruská stíhačka poškodila jeden z amerických dronů nad Černým mořem. Dron MQ-9 Reaper se poté zřítil.
Dron letěl nad mezinárodními vodami, když jedna ze dvou ruských stíhaček záměrně proletěla před bezpilotním letounem a několikrát na něj vylila palivo, uvedlo evropské velitelství USA podle americké zpravodajské stanice CNN.
Ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov uvedl, že Rusko si nepřeje „konfrontaci“ s USA, ale „z našeho pohledu nemají americká letadla v blízkosti ruských hranic co dělat“.
„Je to víceúčelový (dron) s možností úderu až 1700 kilogramů výbušného nákladu,“ řekl velvyslanec. „Řekněte mi, jak by ministerstvo obrany kterékoli země reagovalo na hrozbu takového nebezpečí, které by se objevilo u jejich hranic?“ vznesl otázku.
Antonov také řekl, že chtěl poukázat na to, „jak profesionálně si ruští piloti počínali. Nedošlo k žádnému kontaktu, ani naše stíhačky nepoužily žádné zbraně“. „Myslím, že bude lepší, když na ministerstvu zahraničí projednáme cesty spolupráce a vzájemné akce, ale bohužel moje komunikace s ministerstvem zahraničí v poslední době spočívá pouze v řešení jejich protestů proti akcím Ruské federace,“ řekl. „Ruská federace nemá zájem na konfrontaci. Ruská strana má zájem na pragmatických vztazích s USA v zájmu ruského i amerického lidu,“ pokračoval ruský velvyslanec.
Tiskový tajemník Pentagonu, brigádní generál Pat Ryder označil incident za „neobvyklý, nešťastný a nebezpečný“. Podle Bílého domu a Pentagonu byl o události informován prezident Joe Biden a spojenci USA.
Mezitím CNN přinesla ještě jednu zprávu. „Zdá se, že polská vláda je připravena Ukrajině předat své stíhačky Mig-29, a to údajně během šesti týdnů. Polský premiér Mateusz Morawiecki v úterý prohlásil, že k předání polských dodávek stíhaček MiG-29 Ukrajině ‚by mohlo dojít během příštích čtyř až šesti týdnů‘.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.