ČSSD nebude poprvé od roku 1990 v zastupitelstvu Prahy, Hradce či Ústí

07.10.2018 6:01 | Zprávy

Jedna z tradičních českých stran a součást nynější vládní koalice ČSSD se nedostane do městských zastupitelstev v Praze, Hradci Králové, Ústí nad Labem či ve Zlíně, píše ČTK.

ČSSD nebude poprvé od roku 1990 v zastupitelstvu Prahy, Hradce či Ústí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slogan ČSSD se na tiskovku hodil

Pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do zastupitelstva sociální demokraté v letošních komunálních volbách nepřekročili ani v Karlových Varech, Českých Budějovicích, Liberci a některých okresních městech. Vyplývá to z informací na webu volby.cz.

Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou vedle ČSSD ani zástupci KSČM, což vyplývá z propočtu ČTK. Sociální demokraté měli po minulých volbách osm mandátů a byli zastoupeni v radě města, komunisté měli čtyři zastupitele.

Po sečtení hlasů z víc než 90 procent volebních okrsků v hlavním městě mají sociální demokraté 2,87 procenta, komunisté 3,29 procenta. ČSSD dosud v Praze vládla v koalici s hnutím ANO a Trojkoalicí Zelených, lidovců a STAN. V radě města měli sociální demokraté tři členy z jedenácti.

V Karlových Varech a Českých Budějovicích budou sociální demokraté bez zastupitele také poprvé od roku 1990. Ve Varech měli po minulých volbách pět mandátů a stali se součástí rady, nyní nepřekročili tři procenta. V Budějovicích ČSSD minule skončila druhá a s devíti zastupiteli rovněž vstoupila do rady. Letos dostala 4,83 procenta hlasů.

Poprvé po roce 1989 chybějí sociální demokraté také v zastupitelstvu Hradce Králové, kde jsou nyní v radě města. Volby zde vyhráli v roce 2010. Tentokrát ale dostali jen 3,33 procenta hlasů.

V Ústí nad Labem skončila ČSSD těsně pod třemi procenty, v minulých volbách byla třetí s 11,7 procenta hlasů a měla pět mandátů. Ještě v roce 2010 zde volby vyhrála a její člen Vít Mandík obsadil místo primátora.

Ve Zlíně měli sociální demokraté po minulých volbách šest zastupitelů, součástí koalice se nestali. V nynějších volbách ČSSD s podporou SPOZ a nezávislých dostala 4,17 procenta. V Liberci nyní ČSSD získala jen těsně přes dvě procenta, před čtyřmi lety skončila čtvrtá, čímž si zajistila čtyři mandáty. Také v Liberci byla strana v zastupitelstvu vždy od roku 1990.

Sociální demokracie se na rozdíl od minulosti nestane součástí zastupitelstva ani v Příbrami, kde dostala 4,78 procenta hlasů. Ve vedení města přitom kdysi měla hlavní slovo, v dosavadním zastupitelstvu držela čtyři křesla.

Podobně ČSSD neuspěla v Jablonci nad Nisou, obdržela 4,22 procenta. V minulém volebním období přitom ve městě vládla spolu s ODS. Stejně i v Mostě sociální demokraté dostali 3,29 procenta, po předchozích volbách měli s víc než sedmi procenty tři zastupitele.

V Turnově ČSSD, která zde byla před čtyřmi roky třetí se 13 procenty a čtyřmi mandáty, letos dostala 4,3 procenta hlasů. V Rokycanech sociální demokraté minulé komunální volby vyhráli s téměř pětinou hlasů, nyní jich získali 4,72 procenta.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Směřování ODS

Vážený pane Zahradil, až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Komu jsme dali peníze? To už na stránkách nenajdete. I když je to nezákonné

14:20 Komu jsme dali peníze? To už na stránkách nenajdete. I když je to nezákonné

Řada neziskovek podporujících cenzuru na internetu dostává peníze od americké National Endowment for…