ČSSD se zbavuje 13. důchodu. A doufá v předčasné volby

20.08.2011 6:26 | Zprávy

Sociální demokraté doufají, že by mohli jít do vlády dříve než po řádných volbách za tři roky. Nejlépe již příští rok na podzim. Chystají proto zásadní změnu volebního programu, z nějž vypustí například populární téma třináctých důchodů.

ČSSD se zbavuje 13. důchodu. A doufá v předčasné volby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Volby do sněmovny by sociální demokraté chtěli spojit s volbami krajskými a senátními příští rok na podzim. Šéf strany Bohuslav Sobotka totiž doufá, že neustálá krize nynější vlády přiměje některou z koaličních stran k podpoře předčasných voleb.

ČSSD proto chystá velkou revizi volebního programu. Vypadnou z něj třeba třinácté důchody nebo plošné zvyšování sociálních dávek. "Jednou z priorit naší hospodářské politiky bude snižování schodku a dosažení vyrovnaných veřejných rozpočtů," sdělil Sobotka MF Dnes. Podle něj předchozí program nepočítal s tím, co se děje nyní v Evropě kolem dluhové krize. Nový program představí strana v listopadu.

Po volbách se sociální demokraté chystají zrušit pravicové reformy. "Odmítáme vytváření druhého pilíře důchodového spoření. Požádal jsem naše experty, aby analyzovali možnost jeho budoucího zrušení v případě, že by ho koalice zavedla," řekl Sobotka. Dopředu vyloučil sestavení vlády s komunisty.

Podle volebního modelu Factum Invenio z konce července by pro ČSSD hlasovalo 29,1 procenta voličů, druhou ODS by volilo 16,7 procenta. KSČM na třetím místě by získala 16,3 procenta a TOP 09 by oslovila 14,7 procenta voličů. Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny by překročili lidovci s 5,5 procenta a Strana zelených s 5,2 procenta hlasů. Vládní VV by podle modelu volilo jen 3,7 procenta voličů.

Čtěte:

Benda z ODS připustil předčasné volby

Předčasné volby by byly nejhorším řešením, míní ekonomové

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par, čtk

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…