ČT opět předvedla, kde jí bije srdce. Další důkaz, že nehraje podle poctivých not, ukazuje Žantovský

09.01.2021 7:48 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Už dávno neplatí, že Facebook či Twitter jsou svobodné a nestranné platformy. Petr Žantovský na to upozorňuje v souvislosti s tím, že veškeré sociální sítě zablokovaly americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi jeho účty. Mediální analytik se zabývá i tím, že se soukromá komunikace může stát klackem na trestání nepohodlných novinářů, jak se o tom přesvědčil jeden ze zaměstnanců Svobodné Evropy. Do výčtu mediálních zajímavostí uplynulého týdne patří i zpráva, že bývalá ombudsmanka Anna Šabatová má vyšetřovat smrt policejního generála Milana Lučanského.

ČT opět předvedla, kde jí bije srdce. Další důkaz, že nehraje podle poctivých not, ukazuje Žantovský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Středečním děním v Kapitolu v době, kdy tam zasedly obě komory amerického Kongresu, aby zde projednaly potvrzení výsledku prezidentských voleb, začíná přehled mediálních událostí uplynulého týdne. „Sledoval jsem různá média, česká i zahraniční, vesměs mainstreamová, a musím říct, že v nich docházelo k dojemné názorové shodě, což se týkalo i České televize, na osobu odcházejícího prezidenta Trumpa. Pánové Klvaňa, Vondra a spol. se nenechali zahanbit a vyjádřili svou nehynoucí lásku k liberální demokracii podle stylu Bidena a Obamy. Česká televize opět předvedla, kde bije její srdce, abych tak řekl, a tudíž opět porušila všechna pravidla novinářské práce. Jediný, kdo se jakž takž snažil zachovat si nutnou míru objektivity, byl zpravodaj pan Miřejovský,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Ale to, co se dělo ve studiu za dobové tance, mu připomnělo volební noc, když Donald Trump zvítězil nad Hillary Clintonovou a Česká televize nás ještě dvě hodiny balamutila, že to není pravda. „To je další důkaz toho, že Česká televize nehraje podle poctivých not, vkládá do svého vysílání politické zájmy, k čemuž není ani ze zákona, ani z ničeho jiného oprávněna. Co se samotné aktivity ve Washingtonu týká, tak kdybych měl, jakože nemám, sklony k vytváření konspiračních teorií, tak bych se musel zamyslet nad několika věcmi. Například nad tím, že se značné množství lidí dostalo dovnitř Kapitolu, což bylo způsobeno totální nepřipraveností, nebo neodporem, řečeno po klausovsku, tamních bezpečnostních složek. Díval jsem se na záběry, které nám servírovaly televize. Bylo tam velké množství lidí a zcela určitě o nich nebylo možné říci to, co jsem pak četl v mnoha komentářích, že to byli nějací zuřiví, násilničtí a agresívní lidé,“ upozorňuje mediální analytik.

Záměrem mohla být silná emocionální tečka za volbami

Byli to lidé, kteří tam přišli vyjádřit svůj názor na volbu prezidenta, ať už si o něm myslíme cokoli. „To, že se dostali do Kapitolu tímhle způsobem v době, kdy Kongres zasedal, je trestuhodná nedbalost bezpečnostních složek. A skoro bych měl chuť říct, že to vypadá, jako kdyby je tam pustili záměrně, aby tím vyvolali skandál a udělali jakousi silnou emocionální tečku za celou touto komplikovanou záležitostí. Protože ta neschopnost na straně ochrany Kapitolu byla naprosto zřetelná. Teprve když přivolali zálohy Národní gardy, tak se tam začaly dít dokonce i masakrózní záležitosti, zemřeli tam čtyři lidé. Jednu paní odstřelila nepochybně ochranka, nikdo z demonstrantů to jistě nebyl, ani se to nikdo zatím nesnažil takhle vykonstruovat. Ale můžeme se toho dočkat,“ tuší Petr Žantovský.

Protože má druhá strana ke konspiraci blízko, tak by se nedivil tezi, že bílou veteránku amerického letectva Ashli Babbittová odpráskli sami Trumpovi příznivci, aby dodali oni tu emocionální tečku za tímto příběhem. „Druhá otázka, která se nad tím vznáší, i když to už je spíš vykřičník než otazník, je to, že sociální sítě zablokovaly Trumpovi všechny účty. To je pochopitelné pouze v případě, když si připustíme, že sociální sítě hrají karty Joea Bidena nebo Trumpových odpůrců. Jenže sociální sítě tu nejsou od toho, aby hrály někomu do karet a proti jiným kartám. Ty jsou od toho, aby poskytovaly veřejný prostor k veřejné diskusi. A byť jsou to soukromé firmy, není to veřejnoprávní instituce jako Česká televize, tak by se na ně měly vztahovat stejné etické imperativy, pokud se chtějí vydávat za skutečně solidní, seriózní a nestranné informační platformy,“ zdůrazňuje mediální odborník.

Dávno neplatí, že Facebook je svobodnou platformou

Je mu však jasné, že na tuto ambici sociální sítě už dávno zapomněly či rezignovaly. „Nebo mají jiný typ dohod s elitními strukturami, ať už na úrovni nějakých stran, vlád nebo kohokoli dalšího. Víme, že zástupci Facebooku, Googlu a dalších platforem poslední tři roky objížděli Evropu a jednali s příslušnými ministry, také s ministrem vnitra České republiky a vyjednávali různé smlouvy o gumování některých nepohodlných obsahů. Takže myslet si dnes, že Facebook, Twitter nebo něco podobného je svobodná platforma, už dávno neplatí. A jediné, co můžu každému doporučit, je tyto služby nepoužívat, protože se dostanou do jejich sítí, do jejich hledáčku a svůj budoucí osud už nedokážou ovlivnit. Já jsem z Facebooku odešel před dvěma lety a cítím se nepoměrně svobodněji,“ ujišťuje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po slovech Fialy a Drábové, že Čechům je skvěle, vyšla najevo jiná pravda

10:36 Po slovech Fialy a Drábové, že Čechům je skvěle, vyšla najevo jiná pravda

Mají se Češi stále hůř, nebo jsou jen příliš zachmuření? Premiér Petr Fiala, prezident Petr Pavel i …