ČT vysílala o Zemanovi: Mělo to všechno. Sešli se tam všichni, které byste čekali

05.03.2019 8:34 | Zprávy

Pořad Reportéři ČT včera oslavil výročí patnácti let vysílání. A to reportáží o Miloši Zemanovi, jeho údajném pohrdání Ústavou a podpoře Ruska a Číny. K tomuto účelu vyzpovídali například Petra Pitharta, dále bývalého velvyslance v USA Koláře nebo třeba Václava Lásku, senátora, který chce na Zemana podat žalobu. A Zemanovi příznivci v reportáži? Povětšinou obyčejní senioři.

ČT vysílala o Zemanovi: Mělo to všechno. Sešli se tam všichni, které byste čekali
Foto: Repro ČT
Popisek: Marek Wollner v úvodu reportáže o Miloši zemanovi

„Fenomén Zeman. Rok od druhé inaugurace. Proč lidem nevadí aféry prezidenta a jeho okolí?“ uvedl Marek Wollner téma. „Celkově je šestý rok ve funkci hlavy státu. I přes viditelné zdravotní potíže a řadu problémů jeho osobně i jeho spolupracovníků se mu podařilo neztratit přízeň voličů. Jakým kouzlem vládne, že si může skoro všechno dovolit?“ ptal se ještě Wollner. Začátek reportáže sestával ze záběrů inaugurace protnutých vybranými příznivci Zemana, kterých se zřejmě ptali, proč volili Zemana. „Prostě, vážím si ho,“ sdělila postarší paní. „Protože je pravdomluvnej, všichni jsou jenom voblbováci. Nikdo jinej mu nesahá pod kotníky,“ svěřil se další senior. „Není takovej vokatej jako ty ostatní,“ sdělila další tázaná.

Nejdříve přišla na přetřes kauza s ovlivňováním soudců, se kterou přišel bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. „Vnímám to jako vážné ohrožení soudcovské nezávislosti a jako příklad něčeho, co nás řadí spíše na východ Evropy než její západ,“ podělil se o názor Jiří Přibáň, právní filozof na Univerzitě v Cardiffu.

„To je právě síla Miloše Zemana, on jak se vyjadřuje velmi srozumitelným jazykem i tím vystupováním, působí jako normální člověk, tak si vyvolává tu emotivní důvěru. Ta podpora je kolem padesáti procent. Zajímavé je, že je relativně stabilní. Že i při největších kauzách klesla na tři měsíce o trošku, potom se vrátila. To je dost podobné, jako má třeba Donald Trump, podporu 40–45 % po celé to prezidentsví a je to vlastně úplně nezávislé na tom, co dělá,“ okomentoval prezidentovo vyjadřování a popularitu Daniel Prokop, sociolog z FSV UK. „Je to horší, už se nemusí na nic ohlížet a popouští uzdy, abych tak řekl. A říká a dělá věci, které by se třeba neodvážil,“ dodal k tomu bývalý premiér a senátor Petr Pithart. Nemohly chybět ani záběry na potřásání si rukou mezi Zemanem a Putinem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lipavského úřad dostal dopisy o velvyslanci v Německu. Vážné informace vymlčel

4:45 Lipavského úřad dostal dopisy o velvyslanci v Německu. Vážné informace vymlčel

Závažné otazníky nad duševním zdravím českého velvyslance v Německu Jiřího Čisteckého přechází Lipav…