Na konferenci asociace britského průmyslu Cameron podle zpravodajského serveru BBC dodal, že současný status quo "není pro Británii dostačující". Chce prý volnější a konkurenceschopnější unii, která poskytne větší ochranu zemím, jež stejně jako Británie nepoužívají euro. Jednotnou evropskou měnu zavedlo zatím 19 zemí z osmadvaceti.
Nemám k EU citový vztah, hlásí Cameron
Británie, jejíž vztah k Evropské unii byl vždy nejednoznačný, uspořádá referendum o setrvání v tomto bloku na konci roku 2017. Sám Cameron zastává názor, že Británie by měla v reformované EU zůstat. "Otázka nezní, jestli by Británie mohla přežít mimo EU, ale jestli by byla úspěšnější," řekl k tomu dnes vůdce konzervativců.
Cameron prý hodlá rozmetat "hloupé argumenty", jako je názor, že Británie by mimo unii nemohla existovat, nebo že by naopak mimo EU prosperovala jako Norsko.
Cameron dodal, že osobně nemá k evropským institucím žádný "citový vztah". Zopakoval, že unie by měla být flexibilnější a zastavit proces dalšího sbližování. Británie chce unii ve smyslu "žít a nechat žít", dodal premiér. "Chceme být ve společném trhu, ne ve společné zemi," uvedl Cameron, jenž čelí požadavkům na opuštění unie i v rámci své vlastní strany.
O požadavcích Británie by měl v úterý v Bruselu jednat britský ministr financí George Osborne s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.
Britská vláda bude v dopise, který obdrží předseda Evropské rady Donald Tusk, žádat mimo jiné větší suverenitu pro národní vlády a omezování sociálních dávek pro zahraniční pracovníky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp