Čaputová i pražská kavárna zapláčou: Toto si myslí jejich „poddaní“. Migranti, demokracie, média nebo USA

29.06.2020 14:52 | Zprávy

Co se honí obyvatelům bývalého sovětského bloku hlavou? Na tuto otázku odpovídá nový průzkum nezávislého think-tanku GLOBSEC, který sídlí v Bratislavě. Zúčastnilo se celkem 10 zemí, z toho 9 z bývalého sovětského bloku a pak Rakousko. A ve většině statistik vedlo Slovensko. Ovšem asi ne tak, jak by si příznivci prezidentky Čaputové představovali.

Čaputová i pražská kavárna zapláčou: Toto si myslí jejich „poddaní“. Migranti, demokracie, média nebo USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády České republiky Andrej Babiš jednal s premiéry zemí Visegrádské skupiny. Mimořádné pracovní jednání se zaměřilo především na aktuální situaci v souvislosti s výskytem koronaviru v Evropě

Do průzkumu bylo zařazeno dohromady 10 zemí. Od severu k jihu to jsou všechny baltské státy, dále pak státy V4 Polsko, Slovensko, Česko a Maďarsko, kromě toho je zařazeno ještě Rakousko a z východní Evropy pak Rumunsko a Bulharsko. V každé zemi byl dle GLOBSECu vyslechnut názor reprezentativního vzorku tisíce až 1047 respondentů, a to formou interview nebo rozhovoru po telefonu. Průzkum probíhal v březnu tohoto roku.

Výsledky nejsou nezajímavé. Vzhledem k tomu, jak často se ozývá nespokojenost s politikou a demokracií se GLOBSEC ptal, která forma vlády je dle respondentů lepší. Zda za a) liberální demokracie s pravidelnými volbami a mnoha stranami nebo b) silný lídr, který se nemusí volbami a parlamentem zatěžovat.

Ze všech států pouze Bulharsko dalo přednost silnému lídrovi, 45 % by preferovalo tento systém, pro demokratickou pluralitu stran se vyjádřilo 35 % respondentů. Ovšem ani výsledky na Slovensku, kde na konci února zvítězil ve volbách Igor Matovič, nejsou v tomto směru lichotivé. 49 % respondentů se přihlásilo k demokratickému zřízení, 38 % k de facto autoritářství. Nejmenší náklonnost k silnému lídrovi panuje v rodné zemi Adolfa Hitlera, Rakousku, zde preferuje silného vůdce pouze 7 %. Ovšem hned za Rakouskem je Maďarsko, kde demokratické zřízení preferuje 81 % respondentů, pouhých 12 % chce silného lídra. V Česku pak silného lídra preferuje 24 % respondentů, 60 % se přihlásilo k liberální demokracii. Průzkumníci podotýkají, že podpora pro demokracii zřejmě nesouvisí s tím, jak úroveň demokracie hodnotí mezinárodní žebříčky.

S fungováním demokracie jsou nejspokojenější Rakušané, kde drtivá většina (86 %) spokojena byla. Ve všech ostatních zemích se procento pohybovalo pod polovinou respondentů, přičemž Česko bylo druhé nejspokojenější s 47 %, shodně s Polskem. Nejhůře ve V4 opět dopadlo Slovensko, kde spokojených bylo jen 38 %, celkem nejhorší byla spokojenost opět v Bulharsku (18 %).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pro Seznam i pro Foltýna. Další spojka Strakovky do médií

10:19 Pro Seznam i pro Foltýna. Další spojka Strakovky do médií

Prorůstání státní moci se sdělovacími prostředky čím dál víc znepokojuje veřejnost. Poté, co média u…