Čaputová i pražská kavárna zapláčou: Toto si myslí jejich „poddaní“. Migranti, demokracie, média nebo USA

29.06.2020 14:52 | Zprávy

Co se honí obyvatelům bývalého sovětského bloku hlavou? Na tuto otázku odpovídá nový průzkum nezávislého think-tanku GLOBSEC, který sídlí v Bratislavě. Zúčastnilo se celkem 10 zemí, z toho 9 z bývalého sovětského bloku a pak Rakousko. A ve většině statistik vedlo Slovensko. Ovšem asi ne tak, jak by si příznivci prezidentky Čaputové představovali.

Čaputová i pražská kavárna zapláčou: Toto si myslí jejich „poddaní“. Migranti, demokracie, média nebo USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády České republiky Andrej Babiš jednal s premiéry zemí Visegrádské skupiny. Mimořádné pracovní jednání se zaměřilo především na aktuální situaci v souvislosti s výskytem koronaviru v Evropě

Do průzkumu bylo zařazeno dohromady 10 zemí. Od severu k jihu to jsou všechny baltské státy, dále pak státy V4 Polsko, Slovensko, Česko a Maďarsko, kromě toho je zařazeno ještě Rakousko a z východní Evropy pak Rumunsko a Bulharsko. V každé zemi byl dle GLOBSECu vyslechnut názor reprezentativního vzorku tisíce až 1047 respondentů, a to formou interview nebo rozhovoru po telefonu. Průzkum probíhal v březnu tohoto roku.

Výsledky nejsou nezajímavé. Vzhledem k tomu, jak často se ozývá nespokojenost s politikou a demokracií se GLOBSEC ptal, která forma vlády je dle respondentů lepší. Zda za a) liberální demokracie s pravidelnými volbami a mnoha stranami nebo b) silný lídr, který se nemusí volbami a parlamentem zatěžovat.

Ze všech států pouze Bulharsko dalo přednost silnému lídrovi, 45 % by preferovalo tento systém, pro demokratickou pluralitu stran se vyjádřilo 35 % respondentů. Ovšem ani výsledky na Slovensku, kde na konci února zvítězil ve volbách Igor Matovič, nejsou v tomto směru lichotivé. 49 % respondentů se přihlásilo k demokratickému zřízení, 38 % k de facto autoritářství. Nejmenší náklonnost k silnému lídrovi panuje v rodné zemi Adolfa Hitlera, Rakousku, zde preferuje silného vůdce pouze 7 %. Ovšem hned za Rakouskem je Maďarsko, kde demokratické zřízení preferuje 81 % respondentů, pouhých 12 % chce silného lídra. V Česku pak silného lídra preferuje 24 % respondentů, 60 % se přihlásilo k liberální demokracii. Průzkumníci podotýkají, že podpora pro demokracii zřejmě nesouvisí s tím, jak úroveň demokracie hodnotí mezinárodní žebříčky.

S fungováním demokracie jsou nejspokojenější Rakušané, kde drtivá většina (86 %) spokojena byla. Ve všech ostatních zemích se procento pohybovalo pod polovinou respondentů, přičemž Česko bylo druhé nejspokojenější s 47 %, shodně s Polskem. Nejhůře ve V4 opět dopadlo Slovensko, kde spokojených bylo jen 38 %, celkem nejhorší byla spokojenost opět v Bulharsku (18 %).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…