Nárok na příspěvky na péči a na mobilitu by mohly získat postižené děti hned po narození. Skupina poslanců ze šesti sněmovních stran v čele se Starosty navrhla zrušit v příslušných zákonech podmínku dosažení nejméně jednoho roku věku dítěte. Změna by se týkala také nároku na dotaci na některé zvláštní pomůcky a na průkaz osoby se zdravotním postižením.
Zrušení věkové hranice by podle předkladatelů ulehčilo rodinám péči o zdravotně postižené dítě a mohlo by snížit počet dětí, které kvůli handicapu končí v ústavní péči. „Péče o zdravotně postižené dítě je finančně velmi nákladná a některé z těchto rodin jsou závislé na státní finanční podpoře. Absence této podpory může zásadním způsobem ovlivnit život a zdraví postiženého dítěte, ale i vnitřní stabilitu pečující rodiny,“ stojí v důvodové zprávě.
V případě schválení novely o poskytování dávek by stát vydal podle odhadu předkladatelů na příspěvcích na péči asi o 24 milionů korun ročně navíc a na příspěvcích na mobilitu zhruba o 2,1 milionu korun navíc. Zvýšení nákladů na zvláštní pomůcky by bylo podle zdůvodnění zanedbatelné.
Předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab