„My děláme to, co už několik centrálních bank udělalo, tedy že začaly oslabovat vlastní měnu. Riskantní je nic nedělat. V takovém případě jen rizika přijdou později. Centrální banky musejí koukat dopředu. Pokud nic neuděláme, pravděpodobně by po celý rok klesaly ceny,“ vysvětloval.
Odmítl také slova o tom, že by on sám někdy devizové intervence kritizoval. „Pokud si vzpomínám, pouze jsem říkal, že k nim mají banky přistupovat jen za velmi vážných okolností. Centrální banky nejsou schopny zvrátit trend, ale mají poskytovat cenovou stabilitu, zahlazovat výkyvy a tím do určité míry ekonomice prospívají,“ uvedl Singer.
Nevyloučil další změny
Nelíbí se mu ani kritika toho, že centrální banka zasahuje do ekonomiky. „Centrální banka vždycky něco administrativně určuje, jinak by neměla smysl. My budeme mít v příštím roce druhou nejnižší míru inflace za poslední dekádu. To mi tedy nepřipadá jako nějaká hyperinflační hrozba. Data ukážou, jestli jsme měli pravdu, jestli rozpoutáme nějakou inflační vlnu, nebo ne,“ pokračoval.
Zároveň nevyloučil, že budou do kursu opět zasahovat. „Může se stát, že budeme kurs měnit, ale přiznám se, že by to vyžadovalo dramatickou změnu. Obecně to ale nevylučujeme,“ řekl s tím, že například benzín by se měl zdražit zhruba o jednu sedmdesátinu, což nepředstavuje nijak dramatické zdražení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: lze