Cenu Ústavu pro studium totalitních režimů dostane dvanáct lidí z Česka i zahraničí

06.11.2018 20:29 | Zprávy

Cenu Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) za svobodu, demokracii a lidská práva letos obdrží 12 lidí, kteří se nebáli vystupovat proti nedemokratickým režimům či přispěli k lepšímu poznání naší nedávné historie. ÚSTR to uvedl v dnešní tiskové zprávě. Slavnostní ceremoniál se uskuteční v pondělí 12. listopadu ve Valdštejnském paláci.

Cenu Ústavu pro studium totalitních režimů dostane dvanáct lidí z Česka i zahraničí
Foto: ustrcr.cz
Popisek: Ústav pro studium totalitních režimů ČR

ÚSTR uděluje každoročně ceny ve třech kategoriích: za statečné občanské postoje v době nacistické okupace a komunistické diktatury, za mimořádný přínos k reflexi novodobých dějin a za následováníhodné počiny při hájení principů demokracie, svobody a lidských práv.

V poslední zmíněné kategorii ÚSTR ocení ruského disidenta, novináře a obránce lidských práv Alexandra Podrabinka, který v 70. letech v knize poukázal na psychiatrické násilí v Sovětském svazu. Za své aktivity byl odsouzen k vyhnanství na Sibiři a později uvězněn. Od konce 80. let působí jako novinář.

Cenu v téže oblasti obdrží také Bulhaři Alexandr Dimitrov, Eduard Genov (in memoriam) a Valentin Radev (in memoriam), kteří jakožto studenti Sofijské univerzity protestovali na podzim 1968 proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Všichni tři byli za své jednání vyloučeni z univerzity a později uvězněni.

Cenu Václava Bendy za statečné občanské postoje v době nacistické okupace a komunistické diktatury získají Zdeněk Mandrholec, Daňa Horáková, Ivan Kožíšek, Helena Steblová a Bernard Papánek. Steblová například za druhé světové války za pomoc partyzánům zaplatila uvězněním v koncentračním táboře Ravensbrück.

Za mimořádný přínos k reflexi novodobých dějin budou oceněni zakladatel občanského sdružení Paměť Miroslav Kasáček, Zdeněk Procházka, jenž dokumentuje zaniklé obce v pohraničí, a autorka dokumentů o obětech komunistické diktatury Kristina Vlachová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Po večerech sní o generálské frčce“. Foltýn a jeho rychlá rota

4:45 „Po večerech sní o generálské frčce“. Foltýn a jeho rychlá rota

Je to největší příběh české politiky v letošním roce, současně se ale hodí na silvestra. Působení Ot…