Skupina Kudy z krize již v říjnu oslovila veřejnost s výzvou, aby se postavila hrozbě zániku našeho národa. Politická reprezentace podle signatářů (Petr Hampl, Ivo Budil, Martin Konvička nebo Lenka Procházková) není schopná situaci řešit, ani pochopit hloubku problémů.
Nyní skupina přichází s prvním pracovním výstupem, který se týká energetiky. Pro jeho prezentaci si zvolila formu dopisu adresovaného předsedům politických stran.
Připomíná, že v zemi nastala situace, kdy statisíce domácností bez jakéhokoliv varování ztratily dohodnuté dodávky energií a musí si shánět nové za výrazně vyšší ceny, což mnohým přináší vážné existenční starosti.
Doposud se přitom nenašel nikdo kompetentní, kdo by občanům vysvětlil, co se vlastně stalo. Nebyl zmíněn vliv unijního projektu Green Deal a spekulací s emisními povolenkami, stejně jako dopad vyhrocování vztahů s Ruskem do oblasti energetiky.
Autoři dopisu upozorňují, že stát je povinen chránit domácnosti před likvidačními cenami energie, a to přímo ze zákona. Upozorňují na znění bodu 10 písm. h) a bodu 11 písm. i) § 98a zákona č. 458/2000 Sb., energetický zákon.
Vláda by navíc podle nich měla situaci řešit na úrovni Energetického regulačního úřadu, a to formou vyhlášky. Toto řešení může být důležité i do budoucna, protože se dá očekávat, že podobné cenové šoky se v důsledku nepromyšlené klimatické politiky budou opakovat.
„Příslušné orgány se musí s předstihem připravit na situace, kdy ambiciózní projekty Evropské unie nejsou provázány s opatřeními, jež by bránila nezodpovědnému chování finančně silných aktérů a chránila veřejnost před dopady jejich spekulací,“ vyzývají.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav