Student Oxfordu Ntokozo Qwabe se na sociálních sítích pochlubil tím, že v jedné jihoafrické kavárně nenechal s kamarádem spropitné a od srdce se zasmál nad tím, že jeho kamarád, aktivista za práva transsexuálů a jeden z vůdců protirasistického hnutí Rhodes must fall, Wandile Dlamini, rozplakal bílou číšnici tím, že jí místo spropitného nechal vzkaz „Dáme ti spropitné, až nám vrátíš naši zemi.“
Nejdříve se na Qwabeho snesla vlna kritiky na sociálních sítích, posléze promluvila i sama číšnice, která vyjádřila lítost nad tím, že se čtyřiadvacetiletý aktivista zachoval tak, jak se zachoval. „Oxford není místo, kam by měli chodit jihoafričtí rasisté. Je to privilegium a on je mnohem privilegovanější než já,“ řekla.
Nejhorší na celé situaci je podle ní skutečnost, že oběma studentům vůbec nedošlo, proč začala brečet. „Rozplakala mě skutečnost, že někdo může být tak krutý, aniž chápe, v jaké situaci se nachází ten druhý,“ uvedla. „On je oxfordský student, ale já si ani nemůžu dovolit studovat, a ještě mě napadá. Ale rozhodně si nezaslouží o všechno přijít jen proto, že se zachoval trochu jako idiot,“ dodala.
Na webu Gofundme pak lidé vybrali takřka sedm tisíc dolarů na pomoc jihoafrické číšnici poté, co se dostal její příběh na světlo světa.
Po Qwabeho facebookovém vyjádření se jej pokusila kontaktovat různá média, na ně však nereagoval. Pouze skrz jihoafrický zpravodajský web Sowetan poslal zprávu: „Všem médiím, která se mnou chtějí mluvit, říkám: Budu vystupovat v bílých médiích až ve chvíli, kdy budeme mít zpět svou zemi.“
I přes jeho rasistické výroky a jednání však univerzita nepřistoupila k žádným disciplinárním postihům a ten tak nepřijde ani o stipendium. Qwabe je přitom jednou z vůdčích osobností hnutí Rhodes must fall, jehož cílem je odstranit sochu byznysmena, magnáta a někdejšího politika Cecila Rhodese, která podle něj připomíná éru kolonialismu a otroctví. Paradoxem je, že právě Qwabe je na Oxfordu pouze díky stipendiu Cecila Rhodese.
„LOL, wow, nedokážu se přestat smát, protože se stalo něco tak strašně černého a úžasného a super!“ stálo ve Qwabeho statusu ještě předtím, než jej Facebook z důvodu porušení pravidel smazal. Popsal v něm příběh o spropitném a reakci číšnice. „Viděla tu poznámku a začala se třást. Odešla a propukla v typické bílé slzy (proč jako brečíš, když jediné, co jsme udělali, bylo, že jsme slušně požádali? Lol!).“
Vysvětloval v něm, že jejich krok rozhodně nebyl nijak rasistický a nechápou, proč by kvůli tomu měl někdo brečet. I to, že stejnou přednášku dali oba aktivisté všem zaměstnancům kavárny.
„Poučení z příběhu: nastala doba, kdy žádný běloch nebude zproštěn hříchu. Už jsme unaveni tím, že ‚ne všichni běloši‘ a dalšíma kecama. Jsme tady a chceme naši ukradenou zemi zpět. Žádný běloch si nebude dobře žít, dokud jsme my tam venku, bez pozemků, vykořeněná černá masa. Žádnému bělochovi nedojde odpočinku. Není relevantní, zda osobně vlastníte půdu/bohatství, či nikoli. Běžte za svými bílými lidmi a zmobilizujte je, ať nám dají naši půdu zpět,“ psal bojovník proti rasismu Qwabe ve svém příspěvku.
Za tento jeho status se na něj snesla vlna kritiky i ze strany jeho někdejších příznivců, kteří mu oznamovali, že pro ně již nepředstavuje po svém chování vzor, kterým dříve byl. Někteří jej také označovali za naprostého pokrytce.
Qwabe se však nenechal odradit svými kritiky a odepsal, že „bílá média“ jsou „naprosto hysterická“.
„Trocha bílých slz se do zpráv dostane vždycky, na rozdíl od každodenní neartikulované bolesti, kterou zažívají vykořeněné a nemajetné černé masy této země! WOW. Bělost je tak slabá. Až je to roztomilé,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa