Černý vedle bílého, tady máte košťata. Téměř utajený projev Jiřího Čunka, ze kterého se mnozí po... včetně lidovců

08.02.2017 17:40 | Zprávy

REPORTÁŽ Bereme lidem odpovědnost za jejich život a nechceme po nich práci za dávky, které jim dáváme. To byla jedna z mnoha výtek senátora Jiřího Čunka, kterou vznesl na přednášce Společnosti pro kulturní identitu – Lipový kříž. Vysvětlil také, proč jsou mladí politici jeho nepřáteli, stejně jako to, že migrační krize nám svým způsobem prospěla. Nejenže bychom se bez ní nezbavili genderového maniaka Jiřího Dienstbiera, ale zároveň přivedla voliče k jinému pohledu na to, co se kolem nich děje.

Černý vedle bílého, tady máte košťata. Téměř utajený projev Jiřího Čunka, ze kterého se mnozí po... včetně lidovců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Čunek

Starostu Vsetína, hejtmana Zlínského kraje a senátora za volební obvod Vsetín Jiřího Čunka si pozval Lipový kříž – Společnost pro kulturní identitu, aby pohovořil na téma „Projevem nemocné společnosti je chybný výklad lidských práv a chybné soudy“. Ještě předtím, než politik KDU-ČSL dostal slovo, účastníci této přednášky se společně pomodlili Otčenáš, nejznámější křesťanskou modlitbu. Jiří Čunek je v senátu předsedou podvýboru pro lidská práva a rovné příležitosti. „Myslím, že jedna z chyb této společnosti je, že se přidala na cestu socialismu Evropy. To je něco jiného, než bylo u nás před rokem 1989,“ vysvětloval senátor v části přednášky, která se týkala lidských práv.

Podle něj se stačí podívat, co se děje ve Francii, v Německu a v jiných státech. „Na to, jak se prosazují podpory všem, kdo něco nemají, všem, komu něco chybí. Podpory se tam i u nás dávají způsobem tak nevhodným, že snímáme z lidí odpovědnost za jejich vlastní život. Tu křičí matka, že má tři děti a neví s kým, že je sama a děti nemají otce, nemá byt, protože ji vyhodili, protože ho neplatila a tak dále. Místo toho, aby se jí všichni zeptali, jak může mít děti a nevědět s kým, jak to, že děti nemají otce, který by na ně platil, jak to, že se tak nezodpovědně rozhoduje, tak když hodně křičí, tak vám garantuji, že téměř všude – na Vsetíně tedy ne – dostane okamžitě bydlení, protože hodně křičí a děti jsou bosé,“ tvrdil Jiří Čunek.

Bereme lidem odpovědnost za jejich život

„Copak ten svět je takový a byl někdy, že všichni měli všechno úplně stejně rovnostářsky? I v tom socialismu, i když jsme žili rovnostářsky, protože byly zavřené hranice, všichni jsme museli pracovat a všichni jsme cítili přirozenou odpovědnost za svůj život. Teď se stalo to, že bereme lidem odpovědnost za jejich život a nechceme po nich práci za dávky, které jim dáváme. Beru to tak, že je velmi správné, že nenutíme dělat člověka, který čtyřicet let pracuje, platí do toho systému na tu svou nezaměstnanost a pak šest měsíců nepracuje a hledá si práci, protože sehnat ji také třeba pro něj není úplně lehké. Ale když je někdo mimo ten systém už rok a více a pořád ho nenutíme pracovat, tak to je špatně,“ konstatoval vsetínský starosta.

Proto poukázal na to, jak sociální politika dokáže destruovat morálku ve společnosti. „Tím, že podporujeme osamělé ženy a zároveň podporujeme genderovou politiku, byť se zdá, že je to něco jiného, protože gender je rovnoprávnost mužů a žen, tady pak máme osamělé ženy. Ale my chceme, aby ty osamělé ženy se mohly svobodně rozhodnout, a proto jim dáváme peníze a nenutíme toho muže, aby se o ně postaral. Přitom ta žena především má mít odpovědnost za sebe. Dnes se má lépe ten, kdo v tom umí chodit. Když na jednom patře bydlí dvě rodiny, mají po dvou dětech, oba rodiče pracují, tak lépe se mají ti, co se nevzali. Když ta matka prohlásí, že žije sama, tak mají víc peněz,“ uvedl Jiří Čunek.

Je ekonomicky výhodné, aby se lidé nebrali

Dá se jinými slovy říci, že stát touto politikou podporuje ve skutečnosti stav, aby se mladí lidé nebrali, protože nevzít se je ekonomicky výhodné. „Když si vezmu do pusy dobu před rokem 1989, tak tehdy byly třeba manželské koleje. Ti, co se vzali, měli výhodu a byli na manželských kolejích. Proč to nemáme teď? My nedáváme sezdaným párům žádnou výhodu, mají jenom nevýhody. Zatím. Snad se to změní. Tím příkladem chci říct, aniž bych mluvil o sociální politice, jak ohromný má vliv. Ty dobré rodiny to mají velmi těžké vůči svým dětem, které vidí mezi svými spolužáky, co je výhodné. Stát tak má svou prováděnou politikou velký vliv na morálku ve společnosti,“ zdůraznil hejtman Zlínského kraje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ptali jsme se v regionu na vládu. Lidé utíkali, nebo zuřili. Ale objevil se i Fialův fanoušek

20:17 Ptali jsme se v regionu na vládu. Lidé utíkali, nebo zuřili. Ale objevil se i Fialův fanoušek

Pravda a láska v ústech některých hodně zhořkla a zagresivněla… Svoboda slova je dnes ohrožena a my …