Vítezem voleb by se tak stalo Hnutí ANO se potenciálním ziskem až 30 procent. Jako první se umístilo i v rámci měření takzvaných preferencí - volilo by jej 26,3 procenta dotázaných. Pokud by se volby konaly nyní, na druhém místě by se umístila KSČM s 13,4 procenty volebního potenciálu. Současná vládní strana ČSSD by se i po změně volebního lídra umístila až na třetím místě s 13,2 procenty. Pro připomenutí: ve volbách v roce 2013 zíksala Sobotkova strana 20,45 procent hlasů.
Třetí místo by obsadila ODS s podporou Soukromníků se ziskem 10,3 procenta. Následovali by Starostové a nezávislí, ti by podle modelu volebního potenciálu dosáhli až 6,5 procenta. TOP09 by mohla dostat až 6 procent a SPD Tomia Okamury 5,9 procenta. Členové současné vlády - KDU-ČSL - by mohli obdržet až 5,8 procenta a Piráti 5,7 procenta. Ti by se tak do Sněmovny dostali poprvé. Teoretickou šanci pak mají také Realisté Petra Robejška, v rámci potenciálu by mohli obdržet až 5,5 procenta.
Do Sněmovny by se v tuto chvíli těsně nedostala strana podnikatele Pavla Sehnala - ODA (až 4,2 procenta), Svobodní (až 4,1 procenta). "Pouze" v komunální politice by také zůstali Zelení v čele s Matějem Stropnickým (až 3,6 procenta). Na konci žebříčku se pak umístila Strana práv občanů, kterou do voleb vede František Ringo Čech.
Potenciál politických subjektů, říjen 2017 (necelé dva týdny do voleb):
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Barbora Richterová