Češi: Náš život ujde, ale máme strach, kam politici vedou naši zemi

24.10.2011 20:55 | Zprávy

STATISTIKA Společný evropský průzkum Eurobarometr se při červnovém sběru dat zaměřil především na sociální klima. Češi vyšli ve srovnání s dalšími zeměmi Evropské unie jako ti, kdo si pochvalují nedávnou minulost, průměrně hodnotí přítomnost a s obavami vzhlížejí k budoucnosti. Svoji osobní situaci ovšem hodnotili výrazně příznivěji než celkovou situaci své země.

Češi: Náš život ujde, ale máme strach, kam politici vedou naši zemi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace v Rumburku

Češi se bojí budoucnosti. I tak by se daly interpretovat výsledky společného evropského průzkumu Eurobarometr, jenž se při červnovém sběru dat zaměřil především na sociální klima. Při hodnocení nynější situace a stavu před pěti lety se Češi blíží průměru všech 27 zemí Evropské unie. Mnohem více pesimismu však vykazují při hodnocení vyhlídek na nejbližších 12 měsíců.

Průzkum se zaměřil na tři oblasti. Osobní situace se týkala celkového hodnocení života, místa, kde respondent žije, situaci v zaměstnání a finanční situaci jeho domácnosti. Druhou oblastí byla ekonomika země, zaměstnanost a trh práce, životní náklady, dostupnost bydlení a energií a chod veřejné správy. Ze sociální sféry hodnotili oslovení chod zdravotnictví, podpory nezaměstnaným, výši důchodů, vztahy k lidem jiné národnosti, kultury či víry a řešení nerovností a chudoby.

Strach z budoucnosti je dán despektem k politikům

„Výsledky to nijak překvapující nejsou. I když lidé u nás mají ve zvyku nadávat, tak přesto připustí, že to v uplynulých letech bylo docela dobré a ani nyní to není tak špatné. Problémem je budoucnost, což je většinou dáno pocitem, že společnost nesměřuje ke smysluplnému cíli, a pochybnostmi o tom, jestli politici mají nějakou vizi," komentuje pro ParlamentníListy.cz dosud nepublikované výsledky Eurobarometru sociolog a ředitel agentury STEM Jan Hartl.

„Despekt k politikům a vládnoucím elitám je u nás obrovský," dodává sociolog. Podle něj se lidé po dvaceti letech začínají rozhlížet a uvědomují si, že nové auto a vydlážděný dvorek všechno nespraví, když jsou na sebe lidé neurvalí a ve společnosti bují korupce. „Přestává platit pořekadlo, že peníze jsou vždy až na prvním místě. I důchodci víc než na svoji nejbližší penzi myslí na své děti i vnoučata a strachují se o jejich budoucnost," uvádí Hartl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník, Jaroslav Huk

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

A co s tím dělá vaše vláda?!

Podle mě nezneužívá situace, kdy jsou nějaké potraviny více žádané jen Agrofert, jak tvrdíte (https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/ODS-Majitel-poslancu-ANO-si-zvysi-trzby-a-jeho-nohsledi-hazou-na-vladu-zdrazovani-772577), ale snad všichni prodejci. A můj dotaz je prostý, co jste...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šok kolem globálního oteplování: Zjistili, že to přehnali a všechny naštvali

11:36 Šok kolem globálního oteplování: Zjistili, že to přehnali a všechny naštvali

Bývalý britský premiér Tony Blair varuje, že debata o změně klimatu se stala iracionální a odrazuje …