Češi? Pohodlní rasisti. Vždyť se podívejte na Křečka... V rozhlasu bylo dusno

13.07.2020 10:40 | Zprávy

Prorostl Českou republikou systémový rasismus ve vztahu k Romům? Podle publicisty Romana Jocha nikoliv. Aby to dokázal postavil vedle sebe romskou a vietnamskou komunitu. Petr Honzejk z Hospodářských novin má naopak za to, že systémový rasismus v Česku existuje. Svědčí o tom prý bouře kvůli černochovi v letáku Lidlu, výrok ombudsmana Stanislava Křečka i náš pohled na uprchlíky a migranty.

Češi? Pohodlní rasisti. Vždyť se podívejte na Křečka... V rozhlasu bylo dusno
Foto: Repro ČT
Popisek: Ombudsman Stanislav Křeček

Po smrti černocha George Floyda, kterého v USA na konci května udusil bělošský policista, se za mořem vede intenzivní debata o systémovém rasismu. Tato intenzivní debata bohužel často přechází i v rabování a vandalismus. Demonstrace za práva černochů se konaly i v Praze.{

Levicové novinářky Saša Uhlová nebo Apolena Rychlíková však v souvislosti s těmito protesty upozorňují, že si Česko musí zamést před vlastním prahem, a to především ve vztahu k Romům.

poll title="Anketa:" id="3030" /}Existuje v Česku něco jako systémový rasismus? Na vlnách Českého rozhlasu se o to přeli publicista a ředitel Občanského institutu Roman Joch a komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk.

Podle Honzejka se v České republice se systémovým rasismem potýkáme. „Když si uvědomíme, že v Česku se stále ještě dělá ‚huhuhu‘ na černé fotbalisty, že se mohla půlka národa ‚zbláznit‘, když Lidl umístil do reklamy na oblečení černocha a když se předseda de facto vládní politické strany rozčiluje, že byl odstraněn prasečák na místě romského koncentračního tábora, tak je vidět, že v české společnosti opravdu něco v pořádku není,“ pravil Honzejk.

Joch oponoval, že v Česku jistě žije celá řada rasistů, ale v žádném případě prý nelze říci, že bychom se s rasismem potýkali na rasové úrovni. Tomu podle Jocha neodpovídá ani nastavení českých zákonů, ani smýšlení společnosti, která velmi příznivě přijala např. Vietnamce.

„Vinit celý národ, vinit celou společnost z rasismu nebo dokonce ze systémového rasismu, je připisování kolektivní viny nebo kolektivního hříchu, rasismus je spíše hřích než zločin, to je naprosto nefér,“ zdůraznil.

Honzejka však nepřesvědčil. Novinář z mediálního domu Zdeňka Bakaly si trval na tom, že systémový rasismus prorůstá českou společností. Jako příklad může sloužit vytrvalé umisťování romských dětí do speciálních škol. Dalším příkladem mohou být neúspěšní Romové, kteří se dlouho marně snaží pronajmout si byt. „Je evidentní, že nějaká skupina tady má problém jenom z toho důvodu, že je jiná,“ zdůraznil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ale to tenkrát nebyla ministryní Černochová...“ Kotrba nad armádní novinkou pro děti

4:41 „Ale to tenkrát nebyla ministryní Černochová...“ Kotrba nad armádní novinkou pro děti

Komentář Štěpána Kotrby k dnešním náborovým akcím armády mezi dětmi, které podle něj připomínají dor…