Ekonom Lukáš Kovanda se na twitteru v ironickém příspěvku vysmál podporovatelům eura, kteří mnohdy mají tvrdit, že české firmy a domácnosti koruně nevěří či že měnová reforma z roku 1953 prý Čechy stále budí ze snu. „Takže v koruně mají jenom 91,2 % svých vkladů. Chápejme, reforma může udeřit kdykoli, i v noci. S eurem ale nikdy nenastane, proto v něm má vklady úctyhodných 6,7 % Čechů,“ napsal Kovanda provokativně. Svůj text doložil i grafem, který ukazoval bankovní vklady domácností a firem podle měny.
Tabulce tedy vévodí Česko, kdy bankovní vklady jsou z 91,2 % v korunách a pouze 6,7 % vkladů je v eurech, jak zmínil Kovanda v příspěvku. V Polsku jde o podobný poměr, kdy Poláci drží v domácí měně 88,4 % vkladů, zatímco v eurech 7,9 %. V Maďarsku drží domácnosti a firmy 78,8 % vkladů ve forintech a 16,2 % v eurech. Poté následuje Rumunsko s Bulharskem, které mají téměř stejná čísla, a to 65 % v domácí měně a 29 % v eurech a poslední zemí v tabulce je Chorvatsko, kde je 45 % vkladů v domácí měně a 49,2 % v euru. Všechny výše zmíněné země jsou země Evropské unie, které nejsou členy eurozóny.
České firmy a domácnosti koruně moc nevěří. Vzpomínka na měnovou reformu roku 1953 Čechy stále budí ze sna, takže v koruně mají jenom 91,2 % svých vkladů. Chápejme, reforma může udeřit kdykoli, i v noci. S eurem ale nikdy nenastane, proto v něm má vklady úctyhodných 6,7 % Čechů. pic.twitter.com/P4RMSdDKuW
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) July 27, 2020
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tle