Etzler čínské výhružky vnímá jako okázalé. „Je to součástí současné čínské diplomacie zahraniční politiky, kterou už čínští novináři před nějakým časem nazvali ‚diplomacie vlčích válečníků‘. Je to daleko agresivnější diplomacie, než kdysi Čína provozovala,“ pronesl.
Upozornil, že vše nemusí skončit jen u rétoriky. „Čína bere rukojmí,“ řekl a informoval o zatknutí dvou Kanaďanů, kteří jsou již přes rok v zemi drženi, či o zadržení australské novinářky čínského původu. S oběma zeměmi prý Čína nemá v současnosti dobré vztahy a takto se to reflektuje.
Předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi však dle něho nic nehrozí. „On nemá s Čínou vůbec nic společného,“ uvedl s tím, že dle jeho mínění nic nehrozí ani samotné České republice, jelikož doposud s Čínou nemáme nikterak silné obchodní vazby.
Celý rozhovor můžete zhlédnout zde:
Kdo by si však nyní měl dávat větší pozor, jsou čeští občané v Číně. „Kdybych byl českým občanem v Čínské lidové republice, tak si dávám opravdu pozor, abych nezadal jakýkoliv důvod být zatčen nebo jakkoli popotahován,“ myslí si.
A co pokud by pevninská Čína upřela Vystrčilovi na své území přístup? „To může. No a co? Tak se nepodívá do Číny. Podívá se znovu na Tchaj-wan,“ prohodil Etzler k odepření vstupu. To by prý mohlo potkat i další členy Vystrčilovy delegace.
Kromě této nepříjemnosti nám ale zřejmě nic nehrozí. „Nedovedu si představit, jak nám může Čína ublížit.“ Je to však podle Etzlera oboustranné a my „nemůžeme ublížit Číně“.„Jsme pro ně bezvýznamná malá země, která svým lokajství některých vládních činitelů – ať už je to prezident Miloš Zeman, (ministr vnitra) Jan Hamáček a spol. – v podstatě vybídla k této rétorice svým bezpáteřním chováním,“ pravil. Prý jsme si tón, jak s námi může Čína mluvit, nastavili prostřednictvím Zemana sami.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak