Češi v Číně, dávejte si pozor! Hrozí zatýkání? Je zde vážné varování

01.09.2020 15:31 | Zprávy

Předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi za cestu na Tchaj-wan vůbec nic nehrozí, myslí si bývalý zpravodaj České televize v Číně Tomáš Etzler. V rozhovoru pro DVTV rovněž nenašel jakékoli větší nepříjemnosti, které by z cesty Vystrčila České republice hrozily. Čína sice podle jeho slov může členům delegace zakázat vstup na své území, to ale jako pohromu nevnímá. „No a co? Tak se nepodívá do Číny. Podívá se znovu na Tchaj-wan,“ prohodil k Vystrčilovi s tím, že si nedovede představit, jak „nám může Čína ublížit“. „Tchaj-wanci nejsou komunisti – to nejsou lháři. Oni dodrží slovo,“ věří pak, že by delegace mohla mít větší štěstí, jak Zeman se slibovanými čínskými investicemi. A u prezidenta zůstal. „Lokajství některých vládních činitelů,“ řekl a pronesl, čí zájmy dle něj Zeman hájí.

Češi v Číně, dávejte si pozor! Hrozí zatýkání? Je zde vážné varování
Foto: Repro Youtube
Popisek: Tomáš Etzler, novinář, bývalý zpravodaj v Číně

Etzler čínské výhružky vnímá jako okázalé. „Je to součástí současné čínské diplomacie zahraniční politiky, kterou už čínští novináři před nějakým časem nazvali ‚diplomacie vlčích válečníků‘. Je to daleko agresivnější diplomacie, než kdysi Čína provozovala,“ pronesl.

Upozornil, že vše nemusí skončit jen u rétoriky. „Čína bere rukojmí,“ řekl a informoval o zatknutí dvou Kanaďanů, kteří jsou již přes rok v zemi drženi, či o zadržení australské novinářky čínského původu. S oběma zeměmi prý Čína nemá v současnosti dobré vztahy a takto se to reflektuje.

Předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi však dle něho nic nehrozí. „On nemá s Čínou vůbec nic společného,“ uvedl s tím, že dle jeho mínění nic nehrozí ani samotné České republice, jelikož doposud s Čínou nemáme nikterak silné obchodní vazby.

Celý rozhovor můžete zhlédnout zde:

Kdo by si však nyní měl dávat větší pozor, jsou čeští občané v Číně. „Kdybych byl českým občanem v Čínské lidové republice, tak si dávám opravdu pozor, abych nezadal jakýkoliv důvod být zatčen nebo jakkoli popotahován,“ myslí si.

A co pokud by pevninská Čína upřela Vystrčilovi na své území přístup? „To může. No a co? Tak se nepodívá do Číny. Podívá se znovu na Tchaj-wan,“ prohodil Etzler k odepření vstupu. To by prý mohlo potkat i další členy Vystrčilovy delegace.

Kromě této nepříjemnosti nám ale zřejmě nic nehrozí. „Nedovedu si představit, jak nám může Čína ublížit.“ Je to však podle Etzlera oboustranné a my „nemůžeme ublížit Číně“.„Jsme pro ně bezvýznamná malá země, která svým lokajství některých vládních činitelů – ať už je to prezident Miloš Zeman, (ministr vnitra) Jan Hamáček a spol. – v podstatě vybídla k této rétorice svým bezpáteřním chováním,“ pravil. Prý jsme si tón, jak s námi může Čína mluvit, nastavili prostřednictvím Zemana sami.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Lhář Fiala urazil inteligenci občanů, čeká ho porážka

12:05 Zeman: Lhář Fiala urazil inteligenci občanů, čeká ho porážka

Exprezident Miloš Zeman byl hostem Partie moderátorky Terezie Tománkové na CNN Prima News. Nenechal …