„Kybernetické útoky na státní i nestátní instituce demokratického státu ze strany cizí státní moci považujeme za naprosto nepřijatelné a neslučitelné se snahou o vzájemné přátelské vztahy a spolupráci. Kybernetická bezpečnost je klíčová pro fungování suverénního státu a jeho institucí, tedy i pro MZV,“ uvedlo ministerstvo. Vzhledem k rostoucímu počtu hrozeb MZV žádalo o navýšení prostředků ze státního rozpočtu.
Ministerstvo podle svého prohlášení dlouhodobě systematicky zlepšuje zabezpečení svých systémů ve spolupráci s NÚKIB, Národní agenturou pro komunikační a informační technologie (NAKIT) a dalšími institucemi a subjekty. "Zároveň je MZV v kontaktu se spojenci na mezinárodní úrovni především v rámci EU a NATO. Svědčí o tom i uspořádání nedávné mezinárodní expertní konference o bezpečnosti sítí 5G v prostorách Černínského paláce,“ dodal resort.
Deník N napsal, že útok v červnu na ministerstvu odhalili státní specialisté na kybernetickou bezpečnost. Hackeři při něm narušili vnější počítačovou síť ministerstva, ve které nejsou utajované informace. Podle serveru za útokem na českou diplomacii s velkou pravděpodobností stojí ruská vojenská rozvědka GRU. Ruské velvyslanectví označilo informaci Deníku N o možné zodpovědnosti GRU za spekulaci a záležitost nechtělo dále komentovat.
Premiér Andrej Babiš (ANO) podle Radiožurnálu odmítl, že by se útoky týkaly obecně českých ministerstev. Věcí se podle něj bude po skončení vládních prázdnin od příštího týdne zabývat Bezpečnostní rada státu. Podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) se odborníci kybernetickým útokem zbývají už delší dobu. V souvislosti s jednáním o státním rozpočtu uvedl, že bude požadovat 600 milionů korun navíc na kybernetickou bezpečnost.
Dvěma podobným útokům čelilo Ministerstvo zahraničních věcí podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) za rok 2017 už dříve. V jednom případě hackeři systém narušili asi začátkem roku 2016 a do odhalení o rok později měli přístup ke 150 schránkám zaměstnanců, odkud kopírovali e-maily včetně příloh. Získali tak údaje vhodné pro další útoky a seznam možných cílů napříč státními institucemi, uvedla BIS. Na úřad směřoval i další útok, u kterého je podle rozvědky z dostupných informací zřejmé, že má původ u ruských tajných služeb.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab