Česko a Slovensko se podělí o vojenská pásová vozidla. Černochová podepsala dohodu

27.08.2022 19:55 | Zprávy

Česko a Slovensko prostřednictvím svých ministrů obrany Jany Černochové (ODS) a Jaroslava Nadě (OĽaNO) uzavřely dohodu, že budou při nákupu švédských pásových bojových vozidel CV90 postupovat společně. Obě země tak reagují na svá předchozí rozhodnutí nakoupit právě tyto obrněnce od švédského výrobce BAE Systems.

Česko a Slovensko se podělí o vojenská pásová vozidla. Černochová podepsala dohodu
Foto: Hana Brožková
Popisek: Ministryně obrany Jana Černochová

Česká republika o nákupu pásových bojových vozidel pěchoty uvažuje již déle a v červenci zrušila tendr na jejich nákup za více než 50 miliard a rozhodla se oslovit švédského výrobce BAE Systems napřímo.

Rozhodnutí o nákupu 152 obrněnců CV90 od BAE Systems pak slovenská vláda učinila již o měsíc dříve, v červnu, a vyhradila pro tento účel 1,69 miliardy eur (41,6 miliardy korun).

Armáda v červenci letošního roku nákup bojových vozidel CV90 přivítala s tím, že moderní zbraně pomohou ubránit naši vlast v případě napadení.

Kromě společného postupu při nákupu obrněnců CV90 se zároveň Češi zavázali společně s Polskem bránit slovenský vzdušný prostor, na což v současnosti nemá Bratislava kapacity, jelikož po únorovém ruském napadení Ukrajiny došlo na rozhodnutí předčasně ukončit provoz bitevníků MiG-29, přičemž Slovenskem objednané nové americké stíhačky F-16 zatím zemi nebyly dodané.

Podle ČTK prý zatím není zcela vyloučeno, že nyní nepoužívané migy čeká možnost, že je Bratislava předá Ukrajině.

Možnost, že by sovětské stíhačky, které Slovensko získalo při dělení majetku v souvislosti s rozdělením Československa, nebyly sešrotované, ale pomohly by ještě napadené Ukrajině, podle ČTK zmínila i ministryně Černochová. „Má to tu výhodu, že naši piloti trénují, stroje jsou pořád v provozu. Je to vzorová ukázka spolupráce sousedních zemí. Do bezprostřední blízkosti tohoto regionu, ve kterém žijeme, přišla válka. Moc dobře si vážíme toho, co pro nás znamená svoboda. Chceme, aby stejným způsobem k té svobodě mohly směřovat i jiné země na východ od nás, konkrétně Ukrajina,“ uvedla.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

21:34 Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

Šéfové českých tajných služeb vyjádřili nespokojenost s kontroverzní sbírkou na plastickou trhavinu …