Zřízení postu dětského ombudsmana doporučoval Česku před více než dvěma lety i Výbor OSN pro práva dítěte (CRC). Kritizoval také to, že péče o děti je v ČR roztříštěná a spadá pod několik resortů. Podle zprávy se ale loni situace nezlepšila, problematika se stále nesjednotila pod jedno ministerstvo.
Zpráva uvádí, že se v Česku při soudních řízeních nedává prostor názoru dětí
Podle zprávy se v Česku nedodržuje vždy právo dětí na vzdělání, na vyslyšení u soudu, na život v rodině či na kontakt s rodiči. Česko dlouhodobě čelí kritice, že v kojeneckých ústavech a dětských domovech vyrůstá velký počet chlapců a děvčat. Loni se posílila profesionální pěstounská péče na kratší dobu, dostalo se do ní 250 dětí. Dalších 13.000 dětí žije u pěstounů trvale. Transformace dětských domovů ale nepokročila, uvádí zpráva.
Už v minulých letech autoři upozorňovali na nedostatečné dodržování práv dětí třeba při soudních řízeních. Soudy by měly vyslechnout názor chlapců a děvčat. Mnozí soudci ale nevědí, jak výslech dítěte vést, tak ho raději neprovedou vůbec, píšou autoři.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe, čtk