Schulz na úvod prohlásil, že kdyby se opravdu všechny země podílely na přerozdělení uprchlíků, žádná krize by neexistovala. „Evropská unie má přes 500 milionů obyvatel v osmadvaceti zemích. Když do nich rozdělíte jeden dva miliony uprchlíků, nikdo si jich nevšimne,“ říká předseda Evropského parlamentu.
Povinné kvóty považuje Schulz stále za životaschopný mechanismus a jediné solidární řešení, na němž se EU shodla, byť se přerozdělování uprchlíků zadrhlo. Z uprchlických center v Řecku a Itálii bylo prozatím po Evropě rozděleno pouze 598 běženců. Země EU se přitom zavázaly, že do dvou let přijmou 160 tisíc migrantů.
Jak podotýká Mf Dnes, problém nespočívá jen v nezájmu ze strany migrantů, ale i jednotlivých členských zemí. Ty dosud nabídly místo pro 4678 lidí – včetně tří desítek v České republice.
Schulz v minulosti několikrát ostře kritizoval státy střední a východní Evropy za nedostatek solidarity. V rozhovoru pro Mf Dnes upřesnil, že jeho výtky se netýkaly České republiky. „Já kritizuji země, které říkají, že se jich to netýká. A v tomto ohledu přichází Česko s konstruktivními nápady,“ uvedl německý sociálnědemokratický politik a vyzdvihl premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). „Váš premiér Bohuslav Sobotka patří mezi konstruktivní politiky. A několikrát zdůraznil, že se Česko na určitých opatřeních podílet chce. Jestliže potřebujeme více personálu, více peněz, více technického vybavení, je to pro některé země také cesta, jak se spolupodílet,“ konstatoval předseda Evropského parlamentu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš