Ministerstvo vnitra se s otázkami k migrační krizi a přerozdělování uprchlíků obrátí na Evropskou komisi. Odpovědi lucemburského předsednictví EU, které ministerstvo obdrželo, považuje ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) za nedostačující. ČTK to dnes oznámila mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková.
Otázky souvisejí s analýzou, kterou vypracovalo ministerstvo vnitra, a týkají se kvót na přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské země EU a nejrůznějších okolností celého spouštěného mechanismu. Ministr vnitra je zaslal lucemburskému předsednictví 21. září. Praha chtěla například vědět, proč nebylo využito institutu dočasné ochrany, jak technicky řešit přemístění uprchlíků do zemí, kam nechtějí, či zda se k povinné relokaci mohou vyjadřovat národní parlamenty.
Přesun má být jen prvním krokem, komise navrhuje trvalý přerozdělovací mechanismus
Dopis s odpověďmi od lucemburského předsednictví EU podle Chovance odpovídá jen na některé ze zásadních dotazů, navíc odpovědi jsou nekonkrétní. "Vzhledem k tomu, že předseda Rady ministrů pro vnitřní věci EU Jean Asselborn uvádí, že není kompetentní na některé dotazy odpovídat, požádá ministr vnitra Milan Chovanec o odpovědi přímo Evropskou komisi jakožto předkladatele návrhu na relokaci," uvedl Chovanec.
Státy unie přes odpor ČR, Slovenska, Maďarska a Rumunska v září rozhodly o přerozdělení 120.000 uprchlíků z Itálie a Řecka mezi ostatní země unie. Spolu s dobrovolným převzetím 40.000 osob, jež se dohodlo na jaře, se tak má plán nyní týkat 160.000 Syřanů, Eritrejců a Iráčanů, kteří mají velkou šanci v Evropské unii azyl skutečně získat.
Tento přesun má být jen prvním krokem, komise navrhuje trvalý přerozdělovací mechanismus. Umožňoval by právě evropské exekutivě spouštět v případě dalších krizí přerozdělování uprchlíků z postižené země mezi ostatní státy automaticky, bez zdlouhavého vyjednávání s členskými státy osmadvacítky. Česko trvalé migrační kvóty odmítá. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes uvedl, že česká diplomacie se pokusí získat mezi státy Evropské unie další spojence pro vytvoření blokační menšiny v této otázce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp