Cílem Programu KAPPA bylo posílit rozvoj znalostí v aplikovaném výzkumu prostřednictvím mezinárodní spolupráce a také zvýšit množství výsledků úspěšně uvedených do praxe a tím posílit konkurenceschopnost zúčastněných podniků a výzkumných organizací.
Jedním z cílů programu byla také podpora projektů zaměřených na zachytávání a ukládání uhlíku („carbon capture and storage”), pro které bylo vyčleněno přibližně 124 mil. Kč. V rámci této speciální alokace byl podpořen unikátní projekt CO2-SPICER, jehož cílem bylo připravit první pilotní úložiště CO2 na jihovýchodě Moravy a vytvořit tak model i pro další úložiště CO2 v Česku a Evropě.
V první veřejné soutěži Programu KAPPA, která byla vyhlášena na sklonku roku 2019, bylo ze 163 podaných návrhů projektů vybráno k podpoře 25 projektů. Ve 23 z nich se výzkumné týmy skládaly z českých a norských partnerů, ve dvou případech Češi spolupracovali s partnery z Islandu. Realizace všech projektů skončila v roce 2024.
Jaké projekty jsme v Programu KAPPA podpořili?
Podpořené projekty aplikovaného výzkumu pokrývaly široké spektrum oborů, od přírodních věd přes inženýrství a vývoj technologií až po medicínu, veterinární a zemědělské vědy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva