TA ČR: Program KAPPA dospěl ke konci, podpořil 25 projektů

23.02.2025 16:14 | Tisková zpráva

Program na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací KAPPA financovaný Fondy EHP a Norska dospěl po pěti letech realizace ke konci. Tento nástroj podpory mezinárodní spolupráce byl v TA ČR prvním svého druhu a propojil výzkumníky z Česka s partnery z Norska, Islandu a Lichtenštejnska. V programu bylo podpořeno 25 projektů celkovou částkou 830 mil. Kč.

TA ČR: Program KAPPA dospěl ke konci, podpořil 25 projektů
Foto: TA ČR
Popisek: Technologická agentura České republiky (TA ČR)

Cílem Programu KAPPA bylo posílit rozvoj znalostí v aplikovaném výzkumu prostřednictvím mezinárodní spolupráce a také zvýšit množství výsledků úspěšně uvedených do praxe a tím posílit konkurenceschopnost zúčastněných podniků a výzkumných organizací.

Jedním z cílů programu byla také podpora projektů zaměřených na zachytávání a ukládání uhlíku („carbon capture and storage”), pro které bylo vyčleněno přibližně 124 mil. Kč. V rámci této speciální alokace byl podpořen unikátní projekt CO2-SPICER, jehož cílem bylo připravit první pilotní úložiště CO2 na jihovýchodě Moravy a vytvořit tak model i pro další úložiště CO2 v Česku a Evropě.

V první veřejné soutěži Programu KAPPA, která byla vyhlášena na sklonku roku 2019, bylo ze 163 podaných návrhů projektů vybráno k podpoře 25 projektů. Ve 23 z nich se výzkumné týmy skládaly z českých a norských partnerů, ve dvou případech Češi spolupracovali s partnery z Islandu. Realizace všech projektů skončila v roce 2024.

Jaké projekty jsme v Programu KAPPA podpořili? 

Podpořené projekty aplikovaného výzkumu pokrývaly široké spektrum oborů, od přírodních věd přes inženýrství a vývoj technologií až po medicínu, veterinární a zemědělské vědy. 

Projekty podpořené v Programu KAPPA se zaměřovaly často na zavádění nových, udržitelnějších technologií. Například projekt REGIOHYT se zaměřil na analýzu využití vodíkových vlaků pro regionální dopravu v ČR, projekt DWARF zase na kvalitu pitné vody. V projektu REAL byla vyvinuta ekologičtější forma maziv pro námořní dopravu. V oblasti zdravotnictví se projekty zaměřovaly například na vývoj inovativních léčebných postupů, jako jsou 3D tištěné kostní implantáty v projektu ProfiBONE, další výzkum se soustředil také na Alzheimerovu chorobu, rakovinu nebo onemocnění očí. Více se o všech podpořených projektech můžete dočíst na této webové stránce

Program KAPPA významně podpořil bilaterální spolupráci mezi českými a zahraničními výzkumnými a podnikatelskými subjekty. Tato bilaterální spolupráce vedla k vytvoření řady praktických výsledků i odborných publikací, které přispěly k rozvoji odborného dialogu v příslušných oblastech. Spolupráce často otevřela nové cesty ve výzkumu nebo přístup k novým trhům, nebo podpořila přenos know-how a zkušeností mezi zúčastněnými zeměmi, což má pozitivní dopad na rozvoj vědeckého a technologického potenciálu zapojených organizací.

Realizace programu Fondů EHP a Norska byla také zcela novou a velice přínosnou zkušeností pro Technologickou agenturu ČR. Osvojili jsme si nově koncept konsensuálního hodnocení, administrovali program zcela v anglickém jazyce, položili základy pro podporu otevřeného přístupu a celkově se zaměřili na budování úzké spolupráce s podpořenými projekty. Příjemcům v Programu KAPPA jsme také přibližovali podmínky unijního rámcového programu na podporu výzkumu a inovací.

Program Kappa přinesl skvělou příležitost spolupráce nejen českým výzkumníkům s norskými a islandskými partnery, ale i samotné kanceláři TA ČR. Spolupráce s norskými a islandskými kolegy pro nás byla velkým obohacením. Inspirovali nás v oblasti nastavení programu, veřejné soutěže, hodnocení i monitoringu. Vždy se jednalo o konstruktivní atmosféru, kterou velmi oceňujeme, jelikož nás posouvá.“

  • Táňa Hálová Perglová, ředitelka Sekce průřezových a mezinárodních agend TA ČR

Pokud se chcete o Programu KAPPA dozvědět ještě více, můžete si přečíst rozhovor s koordinátorkami Fondů EHP a Norska nebo se podívat na prezentaci ze závěrečné konference. 

Co se týče dalšího programového období 2021 až 2028, nové programy financované Fondy EHP a Norska jsou v současnosti v jednání mezi Českou republikou a donorskými zeměmi. Prioritami nového období, na které bylo vyčleněno 3,27 miliardy EUR, jsou především evropská ekologická transformace, demokracie, právní stát a lidská práva, sociální začlenění a odolnost. Pro dosažení těchto priorit bylo stanoveno 15 programových oblastí a tři specializované fondy, které se zaměřují na řešení společných evropských výzev, podporu inovací a projektů s velkým dopadem, včetně podpory výzkumných projektů. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

EU

Nemyslíte, že EU zase dokazuje, jak je neschopná, když se má vyřešit nějaký problém? Bylo tomu tak u migrace, covidu, ale teď třeba i v případě války na Ukrajině. To opravdu dokáže mír vyjednat až Trump, který to navíc dělá bez součinnosti s EU? Ano, něco nám nařizovat a komplikovat tak většinou lid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

TA ČR: Program KAPPA dospěl ke konci, podpořil 25 projektů

16:14 TA ČR: Program KAPPA dospěl ke konci, podpořil 25 projektů

Program na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací KAPPA financovaný Fondy E…