Česko už plánuje svůj podíl na rekonstrukci Ukrajiny. Připravuje na to úřad

19.09.2022 22:04 | Zprávy

Energetická krize není jediným důsledkem ruské agrese na Ukrajině. V souvislosti s obratem ve válce je stále více aktuální také poválečná rekonstrukce měst a území, která se ocitla pod palbou či přímo okupací Ruska, na níž se bude podílet i Česká republika.

Česko už plánuje svůj podíl na rekonstrukci Ukrajiny. Připravuje na to úřad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rakety a střely vypálené ruskou armádou na ukrajinská města

Zakázky na rekonstrukci Ukrajiny se mají týkat i českých firem. Češi při poválečné obnově by měli mít „na starost“ Dněpropetrovskou oblast. Ministerstvo zahraničí chce proto v milionovém průmyslovém Dnipru otevřít nový zastupitelský úřad. Česko má v současnosti velvyslanectví v Kyjevě a generální konzulát na západě země ve Lvově. „V souvislosti s poválečnou rekonstrukcí Ukrajiny má Ministerstvo zahraničních věcí zájem o rozšíření diplomatické přítomnosti v této zemi,“ potvrdil Seznam Zprávám ministr zahraničí Jan Lipavský.

Ministr zahraničí také uvedl, že úřadování českých diplomatů v pronajaté budově nevyhovuje blízkým vztahům obou zemí. „Česko si identifikovalo Dněpropetrovskou oblast, která je druhou největší a nejlidnatější z ukrajinských samosprávných oblastí a má významný ekonomický potenciál a tradiční vztahy s ČR, jako oblast, v níž má smysl se aktivně angažovat. Zájem o účast na poválečné rekonstrukci a o uvedené teritorium má i český podnikatelský sektor. Návrhy formy a dalších parametrů diplomatického zastoupení na východě Ukrajiny se v současnosti připravují,“ upřesnil Lipavský.

„Bavíme se o tom. Otevřít generální konzulát v Dnipru dává smysl jak kvůli poválečné rekonstrukci země, tak i s ohledem na to, že v oblasti už před válkou působila řada českých firem,“ řekl Seznam Zprávám Tomáš Prouza, poradce ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) s tím, že jednou z klíčových oblastí, na kterou se česká rekonstrukční účast zaměří, je energetika. Zhruba sto kilometrů od Dnipra stojí Záporožská jaderná elektrárna, kterou Rusové okupují.

Dalšími klíčovými oblastmi by pak byla oprava škol, dopravní infrastruktura, zdravotnictví a likvidace ekologických škod. Obnova Ukrajiny by se měla nést v duchu evropského hesla „Build Back Better“, tedy nejde jen o obnovu zničeného do původního stavu, ale i o modernizaci celých odvětví.

Česko nyní Ukrajinu podporuje zejména dodávkami vojenského materiálu a také politicky – Česko coby předsednická země Evropské unie moderuje debaty o pomoci Ukrajině, dopadech války zejména v energetice a možnostech řešení konfliktu i na evropské úrovni.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: sla

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Josef Bazala byl položen dotaz

Bečva

Dobrý den, rozumíte rozhodnutí soudu? Mně rozsudek hlava nebere. Přeci není normální, že soud řekne, ano stal se trestný čin, ale viníka nepotrestá. Jestli to je možné, není třeba změnit zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Byly to západní zbraně. Nově se shodli Rusové i Ukrajinci

13:50 Byly to západní zbraně. Nově se shodli Rusové i Ukrajinci

Ukrajinské síly zaútočily na logistické centrum ve městě Karačev s použitím amerických střel ATACMS.…