Česko – země oligarchů? Babiš za to nemůže. Dokonce ani Fiala

09.05.2023 14:36 | Zprávy

Česko – země oligarchů. Tak by mohl na naši zemi nahlížet ten, kdo se podíval na žebříček časopisu The Economist. Kromě toho by asi za toto hodnocení vinil Andreje Babiše. Ekonom a univerzitní profesor Jaroslav Borovička však přišel s vysvětlením. Babiš se překvapivě ke „klientelistickým kapitalistům“ nepočítá. A statistika je jednak velmi hrubá, ale také vzhledem k tomu, jak je Česko malé, nepříliš vypovídající. Přitom se jí chytila např. senátorka Marvanová.

Česko – země oligarchů? Babiš za to nemůže. Dokonce ani Fiala
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Česko se v poslední době dostává do popředí žebříčků, ale ne těch zrovna lichotivých. Například u cen elektřiny nebo plynu, což premiér rozporoval. Nebo u zadlužování státu. A na druhém místě skončilo Česko v žebříčku časopisu Economist, který hodnotil klientelistický kapitalismus, tedy provázanost nejbohatších miliardářů a státu. ČR skončila hned za Ruskem.

V žebříčku miliardářů je vedeno 11 Čechů, jejichž majetek pochází z odvětví financí, komunikací, energetiky, loterií, realit, zemědělství, potravin, chemie, zbrojního průmysl, maloobchodu, IT a investic.

Tématu se chytila například senátorka Hana Kordová Marvanová. „Velmi varující vývoj v Česku! Klientelistický kapitalismus, kdy miliardáři bohatnou díky vztahům se státem, ohrožuje demokracii. Skutečnou moc nemá lid, jak to je v ústavě, ale oligarchové, pro které je výhodné, že místo tržní je u nás dotační ekonomika,“ stěžuje si.

Jak mohla Česká republika skončit na tak nelichotivém místě? Ovládají snad oligarchové tento stát více než země okolo nás? Jak žebříček vznikal a proč je Česko tak vysoko, analyzoval Jaroslav Borovička, profesor z univerzity v New Yorku. Především vyvrací, že by se na této pozici ocitlo kvůli Andreji Babišovi.

Data o miliardářích čerpal The Economist z žebříčku prestižního magazínu Forbes. Následně vyhodnotí, zda se jedná o klientelistický nebo neklientelistický sektor. „Klientelistické sektory jsou loterie a kasína; uhlí, palmový olej a dřevo; zbrojní průmysl; retailové a investiční bankovnictví; infrastruktura a produktovody; ropa, zemní plyn a jiné energie; přístavy a letiště; nemovitosti a stavebnictví; kovy a těžba, a konečně telekomunikační průmysl a služby jako dodávky vody a energií,“ vysvětluje Borovička.

A dodává, že v žebříčku se nehraje na nějaké nuance. Buď je někdo v „klientelistickém“ sektoru, nebo není. Což pak u malých zemí s malým počtem dolarových miliardářů vede k výchylkám ve statistice. „Můžete tak být podnikatel, který z mála vybuduje konkurenčního telekomunikačního operátora nebo moderní banku – The Economist vás klasifikuje jako klientelistického kapitalistu. Nebo ovládáte podstatnou část zemědělského sektoru včetně navázaných evropských dotací – a vše je v pořádku, klientelistický kapitalista nejste,“ shrnul.

Dle amerického časopisu se tedy Andrej Babiš neřadí mezi klientelistické kapitalisty, stejně jako Aleš Zavoral, Pavel Baudiš, Eduard Kučera.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Životní úroveň se nám snižuje už roky, tato vláda s tím nic nedělá, ale co jste udělali nebo hodláte dělat vy proto, aby se zvýšila?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabídal spolek Šalamoun …