Ředitel Sklárny Janštejn Jan Rabell v rozhovoru pro Reflex.cz prohlásil, že sklárna musela výrazně změnit ceny. Kvůli nebývalému růstu cen energií od listopadu loňského roku. „Proto jsme museli zdražovat zhruba o 100 procent. Nejhůř to odnesli naši nejstarší partneři. Tam byl někdy nárůst čtyř až pětinásobný."
Ještě v loňském roce se prý dala nakoupit megawatthodina za 18 euro. Ale od podzimu to rostlo k 80 eurům.
Asi pětina zákazníků sklárny přestala její výrobky odebírat úplně, asi 70 procent přestal odebírat alespoň část produktů a asi 10 procent zákazníků se s nárůstem cen smířilo. Ale mezitím přišli nějací noví zákazníci ze Skandinávie, kteří nárůst cen akceptovali, protože všem je jasné, že situace hned tak lepší nebude.
A co kdyby Rusko úplně zastavilo dodávky plynu?
„My jsme v současnosti na plynu úplně závislí. Alternativa v současné chvíli neexistuje. Když nebude plyn, tak se budou muset vypnout pece a řešit, co bude dál,“ poznamenal Rabell s tím, že ani výrazně snížené dodávky plynu nebudou pro jeho podnik řešením, protože tyto snížené dodávky by sice umožnily nechat pece hořet v provozu, ale jen v omezeném režimu, ve kterém nebude možné tavit sklovinu. „My máme v průměru spotřebu 5500 kubíků plynu denně,“ podotkl.
Sklárnu provozuje od roku 1997 a za těch 25 let prošel řadou situací, různě obtížných. Jeho skláři se prý museli naučit nové techniky, museli se naučit pracovat i se skleněným odpadem a tak dále.
Práci sklárny prý ovlivnil i covid, ale úplný výpadek prý sklárna měla jen asi 9 dní.
- Celý rozhovor naleznete zde
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.