"My sice vydáváme 1,1 procenta, ale příspěvek, který jsme schopni poskytnout alianci, je poměrně vysoký. Ať už se to týká počtu vojáků v té kvalitě a s technikou, kterou dodáváme do operací, ať už se to týká air policingu (letecké ochrany Pobaltí nebo Islandu), který poskytujeme čím dál častěji, nebo řady schopností s vysokou přidanou hodnotou," řekl Šedivý. Zmínil v této souvislosti české speciální síly, protichemickou jednotku nebo v NATO oceňovaný výcvik vrtulníkových pilotů a techniků v Afghánistánu či českých bojových letounů L-159 v Iráku.
"Tím, že máme kvalitní plánování a že dáváme maximum z toho, co můžeme, ve prospěch aliance, tak u nás je poměr výstupů poskytovaných alianci velice příznivý," řekl velvyslanec.
Závazek, že členové aliance by měli vydávat na obranu nejméně dvě procenta HDP, potvrdil již summit NATO ve Walesu v roce 2014. Nová americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa, který je v úřadu od ledna 2017, začala mnohem výrazněji tlačit na jeho plnění. "Nová americká administrativa přišla s návrhem, aby jednotliví spojenci předložili cestovní mapu naplňování cíle," řekl Šedivý. Česko podle něj plán na jeho dosažení do roku 2024 předložilo společně s rámcovou představou, do čeho chce investovat. NATO i USA podle velvyslance český plán akceptovaly.
"Na posledním summitu (NATO) se nakonec podařilo prezidenta Trumpa přesvědčit o tom, že jeho snahy již nesou konkrétní ovoce. Od roku 2014 se nejen podařilo zastavit sestupný trend nastartovaný globální hospodářskou krizí, ale roste počet těch, kteří už ta dvě procenta splňují, a evropští spojenci od té doby zvýšili své obranné rozpočty v souhrnu o téměř 80 miliard dolarů (1,8 bilionu korun)," řekl Šedivý.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab