Jen v Africe kvůli ní ročně zemře 200 tisíc lidí. "Proniká do kůže člověka, usadí se v krvi a poté dospívá v krevním řečišti kolem orgánů, jako je střevo nebo močový měchýř, tam klade vajíčka," popsal pro Českou televizi předseda České parazitologické společnosti Libor Mikeš.
Pokud se třeba s močí dostanou do sladké vody, vylíhnou se larvy, které napadnou šneky. Další larvy si pak už najdou pokožku člověka, který se v řece koupe.
Češi teď přišli na to, jak krevničky zlikvidovat. Tím, že je vyhladoví. A použili k tomu jejich vlastní enzym. "Podařilo se nám určit prostorovou strukturu tohoto enzymu, což nám umožní najít mechanismus, jak tento enzym zablokovat. To povede k vyhladovění krevničky, která nebude moct trávit krev člověka," vysvětlil Martin Horn z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.
Objev českých chemiků může přispět nejen k vývoji léku na všechny druhy krevniček, ale může mít daleko širší využití. Podobné enzymy totiž používají i další paraziti (např. klíšťata) a příbuzné látky se aktivně účastní také vzniku rakovinných nádorů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par