Ministr životního prostředí se postavil proti blokádě ekologických aktivistů u šumavské Modravy. I podle něj se musí s kůrovcem bojovat aktivně.
Chalupa ovšem tento svůj postoj nesdělil osobně, tlumočil jej přes svou mluvčí Michaelu Jendekovou. Momentálně je totiž na dovolené.
Ve vyjádření ministr Chalupa ale zkritizoval Hnutí DUHA, které podle něj nerespektuje rozhodnutí soudu, který ekologické organizaci přikázal, aby další akce na Šumavě neorganizovala. Hnutí ovšem tvrdí, že vzalo předběžné soudní opatření na vědomí a na blokádě se už organizačně nijak nepodílí.
„Co se má chránit, je šumavská příroda, a to před každou osobou i před každou věcí, potažmo broukem, který ji ničí. Ministr dál vyjádřil svoje pochopení nad rozhořčením místních lidí i jejich volených zástupců," tlumočila Jendeková stanovisko ministra.
Více zde:
- Chalupa: S kůrovcem musíme bojovat, ne ho chránit jako mí zelení předchůdci
- Klaus: Ekologové ze Šumavy jsou horší než Al-Káida
Rozhlas připomíná, že proti aktivistům, kteří v lokalitě Ptačí potok nedaleko Modravy patnáctý den blokují těžbu kůrovcového dřeva, dnes protestovalo zhruba 200 obyvatel Šumavy. „Prošli místa těžby, kde poděkovali policii a dřevorubcům. Žádné účastníky blokády ale nepotkali," sdělilo rádio.
Předseda Svazu obcí Národního parku Šumava Jiří Hůlka Radiožurnálu řekl, že tento pochod a postoj místních obyvatel podporují všechny obce svazu. „Obyvatelům Šumavy už došla trpělivost. Oslovíme všechny osobnosti politického života a evropské struktury, aby se zasadily o ukončení nebezpečného polovědeckého experimentu, kterým je devastována přírodní a kulturní šumavská krajina," zmínil Hůlka.
Dvaadvacet šumavských obcí navíc odeslalo dopis politikům a úřadům s výzvou, aby zajistili ukončení "nebezpečného přírodovědného experimentu". Ponecháním přírody svému osudu způsobuje podle nich množení kůrovce, a proto by měli lidé lesům více pomáhat. Pokud to neumožní, požadují, aby byl Národní park Šumava zrušen.
SLEDUJEME téma boj o Šumavu
Čtěte více:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb