Polsko se společně s Maďarskem již několik měsíců ostře staví proti unijní migrační dohodě, která obsahuje mimo jiného i princip „povinné solidarity“ prostřednictvím níž se zavádí povinnost pomáhat zemím přetíženým velkým počtem žadatelů o azyl. Všechny státy Evropské unie by podle tohoto v budoucnu musely přistoupit na přerozdělení migrantů anebo se budou muset z této povinnosti „vyplatit“ skrze finanční či materiální podporu.
Polsko se k takové podobě migrační dohody stavělo odmítavě již koncem letošního června, kdy během tehdejšího summitu lídrů unijních zemí polský předseda vlády poukazoval, jak se liší život v ulicích polských měst oproti těm francouzským, kde v té době probíhaly silné nepokoje vyvolávané z velké části právě osobami s migračním původem. „Naším plánem je Evropa bezpečných hranic – bezpečnost a veřejný pořádek – to jsou hodnoty, od kterých vše ostatní začíná!“ vyjádřil se tehdy Mateusz Morawiecki.
Nasz plan to Europa Bezpiecznych Granic - bezpieczeństwo i porządek publiczny - to są wartości, od których wszystko inne się zaczyna! pic.twitter.com/9anvfDU11d
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) June 30, 2023
Morawiecký si za tento svůj postoj vyslechl kritiku od svého českého protějška Petra Fialy (ODS), který je opačného názoru a unijní migrační dohoda, která mimo jiného zavádí „povinnou solidaritu“, je dle něj „v zájmu České republiky“. Fiala se nechal slyšet, že přístup Polska a Maďarska „nepovažuje za šťastný“ a premiéry obou zemí kritizoval s tím, že když nechtějí přijmout text tehdejší migrační dohody, „fakticky blokují finanční prostředky pro ukrajinské uprchlíky, které bychom mohli dostat“.
„Dovedu si ho vysvětlit jenom vnitropolitickými věcmi. Jak se v řadě věcí dokážeme shodnout, toto není postoj, který by byl v zájmu Česka, a já ho nemohu sdílet,“ pronesl český ministerský předseda, když hodnotil polsko-maďarský postoj.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radek Kotas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.