Jak jsme již informovali, cesta do Chorvatska by pro české občany neměla být komplikovaná – pro ulehčení je lepší vyplnit ještě před cestou elektronický formulář, aby kontrola na hranicích netrvala tak dlouho. K potenciálním komplikacím by ovšem mohlo dojít na rakouských hranicích při cestě zpátky.
Server Euronews informoval, že Rakousko – které je tranzitní zemí na cestě do a z Chorvatska – zavedlo hraniční kontroly na hranicích se Slovinskem. A to kvůli nárůstu případů koronaviru na západním Balkánu. Cestující ze Slovinska by tedy měli počítat s náhodnými kontrolami, např. u dálničního tunelu Karavanky. Vojáci a policisté kontrolují jak lidi, tak náklad. Dle Euronews se však zaměřují hlavně na vozy s poznávacími značkami ze zemí, kde roste počet případů, jako jsou Srbsko či Bosna a Hercegovina.
Pokud jde o autobusy, příslušníci rakouských sil údajně kontrolují všechny pasažéry, což znamená, že cestující musí vystoupit, nechat se zkontrolovat a zase nastoupit, než mohou pokračovat v cestě. Server také uvádí, že ne všechny testy, které se v zemích Balkánu prodávají, jsou v Rakousku brány jako validní. A varuje, že by se kontroly na hranicích mohly rozšířit i na ty italsko-rakouské.
Dle serveru Index.hr se také zpřísňují pravidla pro pořádání koncertů v samotném Chorvatsku. Kdo byl v posledních 14 dnech v zahraničí a nemá negativní test na covid-19 z posledních 48 hodin, ten se jich nesmí zúčastnit. Pódium musí být od publika vzdáleno nejméně 4 metry a doporučuje se nejméně dvoumetrová vzdálenost od zpěváků a hráčů na dechové nástroje. Omezena je také kapacita, u venkovních koncertů je to 1000 účastníků, u vnitřních prostor 500. Místa by měla být jenom k sezení, ale pokud budou i místa k stání, nemělo by jich být více než 100 a opět by měla být zajištěna bezpečná vzdálenost.
V pátek, jak uvedl jeden z největších chorvatských webů Net.hr, bylo číslo testovaných Chorvatů lehce přes 100 tisíc. Ti všichni prošli testy. Problém podle webu nastal zejména u čtyř procent, tedy rovných čtyř tisíc lidí. Ti si totiž testování hradili sami. Ať už z důvodu prevence, či vlastního podezření. Na test je tudíž neposlal lékař, neměli žádanku. Báli se však, že by mohli být nakažení.
Nejen zmíněný web se proto zaměřil na zdravotní ústav v Záhřebu. Jeho celý název zní „U Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar“, sídlí na adrese Mirogojska cesta a původně jde o hygienický ústav založený v roce 1949. Spolu s hygienou se soustředí na preventivní medicínu a rovněž na výzkum.
A právě zde došlo podle stránek Net.hr k velmi podivné události, která ještě dnes rezonuje Chorvatskem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový