S příchodem nového roku se Česká republika ocitá na prahu zásadních politických změn. Nadcházející parlamentní volby, plánované na letošní rok, budou klíčovým momentem, který určí další směřování země. Voliči rozhodnou, zda bude pokračovat současná vládní koalice, nebo zda se k moci vrátí Andrej Babiš a jeho politické hnutí. Tyto volby budou nejen testem důvěry občanů v současnou vládu, ale také určujícím faktorem především v oblasti zahraniční politiky.
Předsedkyně sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová za klíčové považuje ubránit zemi před snahou populistů s komunisty a radikálními extrémisty přeorientovat naši zemi na Východ. „Já se obávám toho, že kormidlo, které naše vláda zcela jednoznačně namířila směrem na Západ – my jsme součástí Západu jako Česká republika – se opět budou někteří snažit obracet směrem na Východ,“ uvedla v pořadu Interview ČT24.
Vyjádřila především obavy z toho, že pokud by se opozice dostala k moci, mohla by následovat příklad svých zahraničních vzorů, jako je slovenský předseda vlády Robert Fico, což označuje Pekarová Adamová za bezpečnostní riziko. „Všichni sledujeme, a je to pro nás i velké bezpečnostní riziko, jakým způsobem se chová Robert Fico na Slovensku, jak podlézá Kremlu, Putinovi. Tyhle věci, si myslím, že jsou pro ně jednoznačným vzorem. Ostatně také cestu Roberta Fica neodsoudili. Tváří se, že si vlastně může dělat, co chce. Je to určitě legitimní, jako suverénní stát má Slovensko právo na svou zahraniční politiku, ale já říkám, že tohle v České republice dopustit nechci,“ poznamenala politička, která stejně varovně poukazuje i na politiku maďarského premiéra Viktora Orbána.
Viktor Orbán a Robert Fico čelí v současné době kritice za své proruské postoje a úzké vztahy s Vladimirem Putinem, zejména v kontextu ruské války na Ukrajině. Orbán je často kritizován za proruskou rétoriku a odmítání některých sankcí vůči Rusku, což oslabuje jednotu EU. Jeho vstřícný přístup k Rusku a Číně, označovaný za „tulení k Putinovi“, je vnímán jako ohrožení evropské solidarity.
Robert Fico je v poslední době ostře kritizován za návštěvu Moskvy, kde jednal s Putinem, a za snahy o zlepšení vztahů Slovenska s Ruskem navzdory válce na Ukrajině. Veřejně také vystoupil v ruské státní televizi, kde kritizoval přístup EU k válce na Ukrajině. Oběma politikům je vyčítáno, že jejich kroky podkopávají jednotu EU a NATO a přispívají k posilování ruského vlivu ve střední Evropě.
Cestu Roberta Fica do Moskvy bychom podle šéfky sněmovny měli jako evropská země jednoznačně odsoudit. „V případě, že se Robert Fico rozhodl rozehrát hru na spojenectví s Ruskem, tak musíme pojmenovávat, jaká jsou s tím spojená rizika. Je to odsouzeníhodné, protože to pomáhá jenom a jenom Putinovi,“ zdůraznila Pekarová Adamová.
„Pokud se stáváme závislými, a my jsme to sami zažili na velmoci jako je Rusko, které nás vnímá jako nepřátele, tak jsme vydíratelní. Jsme tak jednoznačně mnohem zranitelnější. Víme to v oblasti surovin. Vždyť ještě než začala tato fáze války na Ukrajině v roce 2022 jsme byli závislí na ruském plynu z devadesáti sedmi procent díky panu Havlíčkovi a panu Babišovi,“ poukázala za zástupce opozičního hnutí ANO. „Naštěstí se nám podařilo této závislosti zbavit,“ zdůraznila.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská