„Když člověk pracuje, má menší příjem než ten, kdo nepracuje. Tak to máme v kazuistikách, že takovéto situace opravdu běžně nastávají,“ povzdechla si Iva Kuchyňková, členka výkonného výboru Evropské sítě proti chudobě a sociálnímu vyloučení v České republice (EAPN ČR) a manažerka pro advokační činnost v sociální oblasti Charity ČR. S tím souvisí fenomén chudých či nuzných pracujících. Zúčastnili jsme se setkání, kde se hovořilo o zprávě o stavu a vývoji chudoby v Česku. A jde o dost alarmující údaje.
Problémy s bydlením I.
„Nejvýraznější změny jsme zaznamenali v oblasti dávkové. Nárůst počtu klientů, které musejí zvládnout úřady práce, ale nejsou vždy jen důsledkem zhoršené situace. Z řady průzkumů víme, že dávkovou podporu neberou zdaleka všichni, kteří by na ni měli nárok, a často se pak potýkají s existenčními problémy. Viditelné je to hlavně u dávek na bydlení, kde vláda v minulém roce spustila masivní kampaň, která vedla k výraznému navýšení počtu příjemců příspěvků na bydlení, a to téměř na dvojnásobek,“ řekla nejdříve Zuzana Freitas Lopesová, náměstkyně člena vlády – místopředsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. Počet vyplacených dávek příspěvků na bydlení jen za rok 2023, tedy do srpna, překročil 265 000 příjemců a celkové výdaje státu činily 114 miliard korun. Šlo o meziroční nárůst více než dvojnásobný.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský