Renz se na sociální síti X podrobně věnuje výkonnému nařízení prezidenta USA ze dne 20. ledna 2025, tedy hned po Trumpově nástupu do prezidentského úřadu, které zakládá a implementuje „ministerstvo vládní efektivity“ (Department of Government Efficiency).
Toto nové „ministerstvo“ má za cíl zlepšit fungování vlády, odstranit byrokracii a zvýšit efektivitu státní správy.
Renz v tweetu naznačuje, že se kolem tohoto nařízení šíří dezinformace v mainstreamových médiích, která zpochybňují jeho legalitu a účel. Původně měl také určité pochybnosti o tom, zda prezident může tímto způsobem vytvářet novou agenturu, ale poté došel k závěru, že jde pouze o mediální manipulaci. Nařízení je podle jeho odborného pohledu legitimní a může být klíčovým prvkem Trumpovy administrativy.
„Z podstaty věci nevěřím médiím, a tak jsem se rozhodl, že se do DOGE podívám sám a zjistím, co se skrývá pod kapotou. Zpočátku jsem měl docela obavy o legálnost ‚nové agentury‘ vytvořené exekutivním příkazem, ale to je – stejně jako všechno ostatní – lež, kterou vypouští mainstream,“ uvádí Renz.
Ke svému příspěvku přikládá dokument „výkonné nařízení prezidenta USA“, které zakládá ministerstvo vládní efektivity (Department of Government Efficiency, DOGE) a zároveň definuje jeho účel, strukturu a fungování.
Tom Renz poukazuje na kontroverzi kolem vzniku této nové agentury, protože se jedná o přímé výkonné nařízení prezidenta, což znamená, že nebylo schváleno Kongresem, ale vytvořeno přímo Trumpem.
To understand anything the government does it’s usually best to start with the law or something else I might be able to sue over… in this case the executive order itself was the thing to see.
— Tom Renz (@RenzTom) February 5, 2025
Trumpova administrativa dlouhodobě usilovala o omezení byrokracie a „deep state“ struktur, a toto nařízení je součástí plánu na reorganizaci a efektivnější řízení vlády. Poukazuje rovněž na spojitost s Elonem Muskem, který podporuje technologické reformy a digitalizaci státní správy.
„Abych pochopil cokoliv, co vláda dělá, je obvykle nejlepší začít se zákonem nebo s něčím, kvůli čemu bych mohl podat žalobu... V tomto případě bylo tím klíčovým dokumentem samotné výkonné nařízení,“ naznačuje Renz, že pokud by existovaly právní nedostatky, zvažoval by možnost žaloby.
Následně Renz vysvětluje, že Trumpův plán byl chytrý, a vyvrací narativ, že by prezident vytvořil zcela novou vládní agenturu. Dokument je krátký – pouze dvě stránky – a není podle právníka napsán složitým právnickým jazykem. Přestože nejde o složitou reformu, plán označuje za „brilantní“.
Trump nevytvořil novou agenturu – místo toho přeměnil již existující agenturu, kterou bylo United States Digital Service (USDS), a přejmenoval ji na United States DOGE Service (také USDS). Touto změnou byla existující digitální služba podřízena přímo prezidentské exekutivě a má být využita efektivněji.
K tomu Renz vysvětluje, že USDS byla původně vytvořena během vlády Baracka Obamy jako součást programu Obamacare s cílem zlepšit vládní software. Trump nyní obešel nutnost schválení Kongresem – tím, že pouze přeorganizoval stávající strukturu, se vyhnul zdlouhavým politickým bojům o financování nové agentury. Zajistil legálnost, protože šlo o reorganizaci, nikoli o vytvoření nové vládní entity, neporušil žádné zákony ani nepřekročil své pravomoci.
Tento krok je tak strategický a legální a umožňuje rychlou implementaci změn bez schvalování nového financování Kongresem.
„Trump má pravomoc stanovovat priority pro oddělení výkonné moci, ale existují limity. V případě DOGE měl Trump zjevně k dispozici tým právníků, kteří hledali způsoby, jak tohoto cíle dosáhnout legálně,“ pokračuje Renz s tím, že USDS už existovala a měla své financování – nebylo třeba vytvářet novou agenturu. Zákon 44 USCS Ch. 36 se zaměřuje na vládní technologie, což umožnilo Trumpovi použít existující rámec pro DOGE Service.
Ve skutečnosti Trump neprovedl zásadní změnu agentury, jen její zaměření – místo pouhého vývoje vládních technologií se nově soustředí na efektivitu celé vlády prostřednictvím IT.
The USDS was an Obamacare office created to make government software better. They were essentially software development for the bureaucracy. Trump renamed the United States Digital Service (USDS) the United States DOGE Service which even kept the acronym the same. Not only did… pic.twitter.com/Pl7kRTn1Vz
— Tom Renz (@RenzTom) February 5, 2025
Donald Trump k tomu povolal významné technologické lídry Elona Muska a v té době Viveka Ramaswamyho a jeho tým, aby provedli audit a očistu státní správy. Aby to mohl udělat, odkázal na další zákon 5 USC 3161, který upravuje vznik a personální obsazení tzv. dočasných organizací ve vládě.
Tato skupina se bude zaměřovat na prosazování DOGE agendy a bude fungovat po dobu osmnácti měsíců, i když její práce bude pravděpodobně pokračovat i poté. Bude mít dostatek času na implementaci reforem, ale zároveň nebude podléhat omezením spojeným s trvalými vládními institucemi. „Zařazením této skupiny jako dočasné se Trump vyhnul několika potenciálním žalobám, protože by pravděpodobně nemohl vytvořit svůj vlastní nový správní subjekt na trvalé bázi bez souhlasu Kongresu,“ dodává Tom Renz.
Trump also ordered that DOGE teams be hired in every administrative branch agency. These teams are to include a team lead, a lawyer, an HR person, and an engineer. These teams work for USDS (DOGE) but work with and within various agencies. While all this is part of a “software… pic.twitter.com/eCVgDbTPfb
— Tom Renz (@RenzTom) February 5, 2025
Poslední část výkonného nařízení Trumpa, které zakládá United States DOGE Service (USDS), je důležitá šablona: „Trump nařizuje všem agenturám, aby podpořily iniciativu DOGE, ruší jakákoliv předchozí výkonná nařízení (EO), která by mohla být v rozporu s tímto příkazem, a zároveň uvádí klauzuli o konfliktu právních předpisů,“ uvádí Renz, že tím Trump vytvořil další pojistku, aby bylo pro jeho politické oponenty těžší toto nařízení napadnout u soudu.
Závěrem Tom Renz shrnuje svůj pohled na celé nařízení a jeho dopady. Přiznává, že se mu nelíbí, že se podobné kroky musejí podnikat, a kritizuje rozsah pravomocí výkonné moci. Zároveň ale uznává, že Trump a Musk zde odvedli velmi dobrou strategickou práci, a věří, že se jim podaří realizovat jejich vizi. „Nelíbí se mi, že se to musí udělat, a myslím si, že výkonná moc má mnohem větší pravomoci, než by měla. Přesto byl tento příkaz velmi dobře proveden a Trump a Musk zde opravdu odvedli dobrou strategickou práci. Doufejme, že tito pánové dodrží mandát MAGA/MAHA, který jsme jim jako lid dali, a udělají vše pro to, aby zajistili americkému lidu co nejlepší budoucnost pro naše děti,“ zakončuje americký právník.
Last point. I don’t like that this has to be done and think the executive branch has far more authority than they should. That said, this order was very well done and Trump and Musk have really done a good job strategically here. Here’s to hoping these guys follow through on the…
— Tom Renz (@RenzTom) February 5, 2025
Tom Renz je americký právník a aktivista, známý především svou kritikou vládních opatření během pandemie covidu-19. Proslavil se právními kroky proti povinnému očkování a dalším restrikcím, které považoval za porušování občanských svobod. Často vystupuje v konzervativních médiích a veřejně podporuje Donalda Trumpa. Kromě pandemie se vyjadřoval i k dalším politickým a právním otázkám včetně korupce v americkém systému.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská