Debata se odehrála v pátek v industriálních kulisách bývalé továrny Drutka, kde chartista Stanislav Pitaš otevřel undergroundový klub Eden. Velvyslance zajímaly názory přítomných na přímou volbu prezidenta, co poslouchají za hudbu oni či jejich děti, jak se žije na hranici i jak se cítí Romové ve společnosti.
Celý text je ZDE
Romská učitelka Lenka Kurová se svěřila, že denně pociťuje přezíravost od většinové společnosti, dokonce i na radnici. Posteskla si, že už ji nebaví tolik let dokazovat, že něco umí, ale že přesto přesvědčuje vlastní děti, aby se nepřestaly hlásit ke své národnosti.
Když se však v debatě objevilo slovo cikán, hned se ohradila, že ji to uráží, protože takové označení vzešlo historicky od majority.
Nato se strhla vášnivá přestřelka, že na slově cikán nic urážlivého není. Velvyslanec ji urovnával příměrem o Afroameričanech. Když v rapových písničkách mluví sami o sobě, ať si používají politicky nekorektní slovník, protože mluví o sobě, další lidé si to však nesmí dovolit. Tak to prý velvyslanec vysvětluje svému synovi v teenagerském věku.
Romská učitelka to oceňovala. „Opravdu diskriminaci cítím na vlastní kůži denně a patří to už nerozlučně k mému životu. Je to takový bonus, ale ve špatném slova smyslu. Pan velvyslanec musí být úžasný člověk. Bylo to vidět, jak to tady rozsekl a řekl, že by opravdu každý měl vážit slova,“ míní speciální pedagožka, ředitelka neziskové společnosti Začít spolu Lenka Kurová, která vede i mateřskou školku v Broumově.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam