Týdeník Trend upozornil, že kupříkladu ve Velké Británii nabírá na obrátkách debata o finančním fungování jen a pouze on-line v ekonomické sféře. Naproti tomu EU počítá se zavedením digitálního eura. Evropská centrální banka v listopadu 2023 oznámila, že v roce 2025 odstartuje projekt digitálního eura. Doba covidová přitom hodně přála rozvoji bezhotovostního bankovnictví. Bankéři však současně uklidňují veřejnost, že hotovost zůstane v oběhu. Dokud o ni budou lidé stát.
Už v roce 2010 ECB shrnovala výhody plateb v hotovosti.
„Poskytuje svobodu a autonomii. Banky a mince jsou jedinou formou peněz, které mají lidé k dispozici, aniž by museli zapojit třetí stranu. K platbě v hotovosti nepotřebujete přístup k žádnému zařízení, internetu ani elektřině, tedy hotovostí můžete platit i při výpadku proudu nebo při ztrátě platební karty,“ uvedla ECB.
Podle serveru týdeníku Trend lze říct, že tyto výhody přetrvávají i o 14 let později.
Výhody, ale také nevýhody plateb v hotovosti se rozebírají nejen v EU a ve Velké Británii, ale kupříkladu také v Kanadě, kde se tomuto tématu věnuje tamní vláda.
V prvé řadě upozornila, že při placení v hotovosti nemůžete nikdy utratit víc, než máte momentálně u sebe. Při placení v hotovosti se navíc vyhnete nejrůznějším poplatkům. Platba v hotovosti je navíc jednodušší než jiné metody. „Můžete získat slevu, protože obchodníci nemusejí platit poplatek za přijímání hotovostních transakcí,“ lze se také dočíst na portálu Canada.ca.
Platby v hotovosti však mají i svá úskalí. V prvé řadě, pokud vám někdo tyto peníze ukradne, je vysoce pravděpodobné, že je nedostanete zpět. A platbami v hotovosti si nevybudujete platební historii, která se vám také občas hodí.
BBC upozornila, že kupříkladu v Indii sáhla vláda ke stažení části peněz z oběhu, údajně ve snaze omezit prostor ke korupci. Tento krok tehdy vyvolal pochod mnoha Indů k bankomatům, před kterými vznikaly dlouhé fronty. Premiér Narendra Modi přesto tento krok důsledně obhajuje.
„Ale o sedm let později se hotovost stále drží, což znovu zpochybňuje nutnost kontroverzního zákazu měn. Podle Reserve Bank of India (RBI) vzrostla hotovost v oběhu v ekonomice v letech 2020–2021 o více než 16,6 % ve srovnání s průměrným ročním tempem růstu 12,7 % za předchozí desetiletí,“ uvedla k tématu BBC.
Problém je podle BBC v tom, že se mezi politické hráče v Indii nadále hrne nemalé množství rupií v hotovosti.
„Úředníci daně z příjmu nedávno našli ohromujících 3,5 miliardy rupií – ekvivalent 42 milionů dolarů (33 milionů liber) – v prostorách spojených s opozičním poslancem. Většina ‚černých peněz‘ se nadále drží v nemovitostech. Společnost LocalCircles ve svém listopadovém průzkumu zjistila, že 76 % respondentů, kteří si koupili nemovitost v Indii v posledních sedmi letech, použilo hotovost, přičemž 15 % zaplatilo více než polovinu částky v hotovosti. Pouze 24 % uvedlo, že nemusejí platit v hotovosti oproti 30 % respondentů před dvěma lety. Jak zjistila studie Deveshe Kapura a Milana Vaishnava, význam hotovostních transakcí v nemovitostech úzce souvisí se spoléháním se developerů na podporu a přízeň zvolených politiků,“ uvedla BBC.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.