Na začátku září, konkrétně 2. 9. od 18 hodin v Domě Radost v Praze, bude přednášet o „euronesmyslech“ právník, předseda Svobodných Libor Vondráček.
„Přednášku mám zaměřenou na vztah našeho práva k právu EU a na boření mýtů, které kolem našeho vztahu k Evropské unii panují. Hodně politiků argumentuje tak, jak se jim to účelově hodí, jestli jsme, nebo nejsme něco povinni zavádět. Snažím se během dvou 45minutových bloků udělat úvod do tohoto tématu, aby lidé tušili, v čem se podřizovat musíme, a co je spíše alibismus. Ono se to také mnoha politikům hodí, říci, že musíme něco zavést, protože nás do toho tlačí EU,“ poznamenal.
Co třeba nemusíme zavést, ač je nám tvrzeno, že musíme?
„Třeba v případě biopaliv to byl nesmysl, když se argumentovalo, že to po nás chce Evropská unie, abychom lili řepkový olej do našich aut,“ konstatoval předseda Svobodných. „Nebo když jsme řešili změnu Listiny práv ohledně zavedení věty, že lidé mají právo bránit sebe, zdraví a životy ostatních se zbraní v ruce, pan Dienstbier, když už mu došly argumenty, začal říkat, že stejně si můžeme dávat do Ústavy ČR, co chceme, ale když nám to přikáže Evropská unie, tak ji nějaká ústava nezajímá. To je scestné tvrzení a na přednášce to vysvětluji,“ objasnil Vondráček.
Místo více spolupráce... více zloby
„Projekt, který měl prý přinést více spolupráce, přináší více zloby právě svým diktátem jednotných pravidel pro všechny.“ Tak popsal svůj pohled na Evropskou unii Libor Vondráček ve chvíli, kdy Česká republika přebírala předsednictví v Radě EU.
„Je to jedna z věcí, které se nyní prokazují ve větší míře. Sjednocování zejména v energetice vytváří daleko víc zla, než původní myšlenka, která mohla být dobrá. To, že máme ekonomicky spolupracovat, je myšlenka správná. Když však se začne tlačit stejné řešení pro národní státy, které nemají stejné výchozí podmínky, to je špatně. Typicky Česká republika těžko může přistoupit na sankce ohledně dovozu plynu, když na rozdíl od přímořských států nemůžeme čerpat dovezený plyn, který přijede tankerem.
A je tu spousta dalších věcí, které jsou historicky dané, že jsou různé. Tím, že se navzájem tlačíme do toho, všechno unifikovat, vytváříme nové bariéry. Díváme se zle, když nám někdo chce zakázat auta s klasickými motory. Pro náš stát, který je na automobilovém průmyslu závislý, je to daleko citelnější, než když zakážou vyrábět auta se spalovacími motory třeba v Irsku, kde nevyrábějí žádná auta,“ konstatoval.
Bylo „za Babiše líp“, jak zní předvolební heslo hnutí ANO? „Někomu určitě ano. Nechtěl bych to však srovnávat. Mohlo by být daleko líp, kdybychom věci dělali úplně jinak. Tato současná vláda v podstatě navazuje na Andreje Babiše. Jen jak se v tom trendu jede už dlouho a jak je schopná pokazit další věci navíc, tak současný pocit lidí je, že za Babiše možná bylo trochu líp,“ upozornil předseda Svobodných.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban