Čína a Rusko už čekají. Zaviní Biden výstřel? Tohle se USA může krutě vymstít, tuší Žantovský

23.01.2021 7:59 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Paradoxně bylo dobře, že Twitter a ostatní sociální sítě odstavily bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa od možnosti veřejně komunikovat, protože tím upozornily na to, jak obrovskou moc mají v utváření veřejného prostoru. Petr Žantovský v souvislosti s tím upozorňuje na nebezpečí přechodu od stávajícího systému zastupitelské demokracie k vládě korporátů. Na konkrétních případech pak ukazuje, jak se s problematikou svobody slova a internetu vypořádávají tři ze zemí Visegrádské čtyřky.

Čína a Rusko už čekají. Zaviní Biden výstřel? Tohle se USA může krutě vymstít, tuší Žantovský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Svoboda slova a svoboda internetu je téma, které se intenzívně probírá od okamžiku, kdy sociální sítě odstavily od možnosti veřejně komunikovat dosluhujícího prezidenta USA Donalda Trumpa. „Paradoxně bylo dobře, že to Twitter a ostatní sítě učinily, protože tím upozornily na jednu důležitou věc. A totiž na to, jakou mají obrovskou moc v utváření veřejného prostoru. Kdo má informace, má sílu. To věděli už propagandisté dvacátého století za nacismu, za komunismu. Kdo ovládá myšlenky lidí tím, jaké jim servíruje ideje, teze a teorie, si může zdánlivě nenásilně udržet moc tam, kde operuje. A sociální sítě operují v celosvětovém prostoru. To je nebezpečné, protože ve chvíli, kdy se sociální sítě propojí s určitým novým – teď se vyhýbám slovu řád, protože nechci připomínat pojem New World Order – systémem, novým paradigmatem vládnutí, tak je všechno, čemu jsme na tomhle světě rozuměli, pryč,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Paradigma vládnutí, jak mu rozumíme, spočívá ve volebním systému, v principu, že občané si podle podmínek v té či oné zemi více, nebo méně svobodně, demokraticky a pluralitně zvolí zástupce do zákonodárných sborů. „Ve chvíli, kdy tohle paradigma půjde pryč, tu bude vládnout korporátní kapitalismus. Já tomu spíš říkám korporátní socialismus, protože to, co představují ony korporáty, je v podstatě socialistický způsob vládnutí. V čele mají najaté manažery – je celkem jedno, jestli obchodují s banány nebo s počítači – a ti vykonávají univerzální řídící činnost, ale nemají ovlivňující podíl na té společnosti. Tím mají také jinou formu odpovědnosti vůči rozvoji té společnosti, vůči jejím zaměstnancům, vůči rozvoji celé té komunity, v níž provozují svoje korporátní rejdy, abych tak řekl. Nicméně podstatou povahy korporátu je spojovat se, propojovat se, kartelizovat se. To popsali i klasikové ekonomické teorie, není to nic nového, jen na to teď dochází v poněkud jiném ovzduší,“ podotýká mediální odborník.

Skončí to informační válkou vyššího stupně, než se vede dnes

A ovzduší je dáno digitálním komunikačním prostředím, které ovládají rovněž korporáty. „Tedy ty tři, čtyři firmy, které drží v rukách veškerou sociální komunikaci. Na první pohled je to jednoduše řešitelné. A to tak, že se lidé začnou masově odhlašovat z jednotlivých sociálních sítí. Vidíme to teď na WhatsApp, odkud mizí lidé po statisících a přecházejí po stejných statisících na jiné sociální sítě. WhatsApp byl dlouhou dobu považován za celkem seriózní platformu a najednou se dozvídáme, že také mění podmínky, také bude sbírat data a také bude provádět cenzuru. To mnoho lidí odradí, a ti se pokusí svou komunikaci přesunout jinam. Toho jsme masově svědky dnes a denně. Druhá možnost je, že se objeví úplně jiná platforma sociální komunikace v digitálním prostředí. Nebude to internet, který navazuje na americký ARPANET a na ty pokusy o novou komunikační technologii od šedesátých let, ale bude to nějaký ‚internet‘, nějaké prostředí, které vyvíjejí Rusko s Čínou,“ upozorňuje Petr Žantovský.

Na tomto vývoji se pracuje už poměrně dlouho. „Jestli mám správné informace, tak od výstřelu ze startovní pistole nás dělí už jenom čekání na to, jak dopadne světová politika po Bidenově nástupu. Pokud dojde na přitvrzení politiky vůči Rusku a Číně, sankcionování, ignoraci, odsouvání z tzv. důležitého světa, a přitom bude pokračovat cenzura na těch Amerikou ovládaných sociálních sítích, tak jim nezbude nic jiného než vyjít s novou platformou a vypustit ty tisíce družic, díky nimž může fungovat. A ne že by to nebylo v jejich ekonomických, technických a logistických možnostech. Pak tu budou vedle sebe dvě platformy, přičemž budou nepropustné. Jako uživatel internetu už se nedostanete přes žádného providera na tu druhou síť a naopak. To rozdělí svět ještě více, než je rozdělen teď. A vytvoří to ideální podloží pro informační válku vyššího stupně, než je ta, která je vedena dnes pouze propagandisticky ve stávajících mezích. To je sci-fi, které se může naplnit velmi brzy, a proto je potřeba o tom velmi vážně a velmi zasvěceně mluvit,“ míní mediální analytik.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nová dohoda EU o jihoamerickém dovozu: Chemie a hormony přímo na váš stůl, obává se diplomat

17:29 Nová dohoda EU o jihoamerickém dovozu: Chemie a hormony přímo na váš stůl, obává se diplomat

Lukáš Kaucký, bývalý náměstek ministra zahraničí, bývalý velvyslanec a člen SOCDEM, komentuje pro Pa…