Čína konkurent, Čína rival. Věra Jourová mluvila o pohledu EU na asijského obra. Nové info o brexitu

02.01.2020 21:44 | Zprávy

Za necelý měsíc bude Velká Británie pryč z Evropské unie a začne se naostro vyjednávat o tom, co bude dál. Zda je Evropská komise ráda, že balvan britského odcházení bude pryč, a jak tvrdě bude s Británií vyjednávat, prozradila v pořadu Interview na ČT24 místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová (ANO).

Čína konkurent, Čína rival. Věra Jourová mluvila o pohledu EU na asijského obra. Nové info o brexitu
Foto: TV Prima
Popisek: Věra Jourová hostem Partie na TV Prima

„Je špatně, že ztrácíme jednu ze členských zemí. Je to ale vůle Britů, stane se to 31. ledna,“ oznámila téměř s jistotou Jourová, že se Velká Británie od 1. února stane třetí zemí. Brexitový balvan tím ale rozhodně neskončí. „Teprve teď nás čeká ta těžší část. Rozvodová smlouva je vyřízena, ale je třeba si do budoucna uspořádat vztahy tak, aby tato země, jak nazvala předsedkyně Evropské komise Ursula von Leyenová, byla silným a stabilním partnerem Evropské unie,“ uvedla eurokomisařka Jourová.

„Budeme se snažit, abychom s Británií měli těsné vazby. Máme k tomu mnoho dobrých důvodů na obou stranách,“ poukázala například na ekonomickou spolupráci, řadu bezpečnostních otázek či otázek souvisejících s politickým postavením obou celků. „Naši vyjednávači jsou připraveni jít 1. února do práce a začít,“ pousmála se Jourová.

Bude tedy Velká Británie jiná třetí země, nebo to bude třetí země jako jakákoliv jiná? „Bude to třetí země, ke které nás budou pojit historické vazby, ale i dohoda, na které budeme pracovat,“ odvětila s tím, že třetí země jsou odstupňovány podle toho, jak jsou s nimi uzavřené dohody. „S Británií budeme mít zájem o to, abychom s ní měli nadstandardní vztahy,“ zdůraznila místopředsedkyně Evropské komise.

Tyto blízké vztahy však podle Jourové nesníží význam vztahu Evropské unie se Spojenými státy. Čína je pak prý speciální kategorie. „My jsme přijali tzv. sdělení Komise ve vztahu s Čínou, které má různé kapitoly, různě nazvané. Jedna je Čína jako obchodní partner, jako spojenec. Ale také Čína jako konkurent a rival,“ uvedla s tím, že Čína by měla být nyní silným partnerem například v klimatické oblasti, jelikož na ní bude záležet, zda se zelená dohoda, k níž se má Evropa upsat, bude odvíjet správným směrem.

Nepochybně bude jistým způsobem rival i Velká Británie. „I přesto si ale představujeme, že obchodní dohoda s Velkou Británií bude obsahovat co nejvíce a nejširší spolupráce, tak abychom měli spolehlivé obchodní vztahy,“ věří Jourová.

Odmítla, že by to Evropa chtěla Velké Británii za její odchod ještě „osladit“. „Už státníci řekli na Evropské radě v prosinci, že pokud se bude vyjednávat nová dohoda, musejí tam být rovné podmínky. Obě strany uvidí výhodnost této dohody, která bude stát na silných pilířích,“ je přesvědčena eurokomisařka, která znovu zmínila oblasti ekomomiky, obchodu bez bariér a bezpečnost.

Má však obavy, aby se vše podařilo vyjednat do konce roku. „Je tam faktor krátké doby, který nemusí hrát ve prospěch toho, že ta dohoda bude dobře sestavená,“ podotkla. Sama předsedkyně Evropské komise Leyenová tomu nevěří a říká, že času bude potřeba daleko víc. „Já to řeknu jasně, já tomu také nevěřím,“ přiznala Jourová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

22:10 „Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

Ukrajina čelí tlaku ze strany Bidenovy administrativy, aby zvýšila počet vojáků snížením věku pro od…