Čína podporuje Rusko, zlobí se v NATO. Jenže ropu kupuje Indie. A prodává ji Evropě

15.07.2024 10:05 | Zprávy

Severoatlantická aliance na summitu ve Washingtonu naznačila, že vedle ruské agrese proti svobodné Ukrajině bedlivě sleduje i Čínu. Na summitu padlo označení Číny za „rozhodujícího strůjce“ ruské války proti Ukrajině. Má to ale háček. Pokud někdo ve velkém nakupoval ruskou ropu, byla to Indie. Server listu Times of India s odvoláním na další zdroje v této souvislosti upozornil, že po ruské ropě, kterou koupila Indie, následně ve velkém natahovali ruce Evropané.

Čína podporuje Rusko, zlobí se v NATO. Jenže ropu kupuje Indie. A prodává ji Evropě
Foto: Archiv
Popisek: Ropný vrt

Ačkoli se teď spojenci v NATO shodují, že největší hrozbou pro bezpečnost na starém kontinentě je agresivní Rusko, které před takřka 2,5 lety rozpoutalo válku proti sousední Ukrajině, z aliance taktéž zaznívá, že nebýt Číny, Rusko by nezvládlo zavraždit tolik lidí a zničit tolik objektů za „rozhodujícího strůjce“ ruské války proti Ukrajině a vyjádřili znepokojení nad jaderným arzenálem Pekingu a jeho schopnostmi ve vesmíru. Na varování aliance upozornila agentura AP.

„Přísně formulované závěrečné komuniké, které schválilo 32 členů NATO na summitu ve Washingtonu, jasně ukazuje, že Čína se dostává do centra pozornosti vojenské aliance. Evropští a severoameričtí členové a jejich partneři v Indopacifiku stále více vnímají společné bezpečnostní obavy pocházející z Ruska a jeho asijských příznivců, zejména Číny. Peking trvá na tom, že Rusku neposkytuje vojenskou pomoc, ale po celou dobu konfliktu udržuje se svým severním sousedem silné obchodní vazby. Rovněž obviňuje NATO z přehnaného úsilí a podněcování konfrontace v indo-pacifickém regionu,“ napsala agentura AP.

Padla také výzva, aby Čína jako člen Rady bezpečnosti OSN zastavila veškerou materiální pomoc Rusku.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že Čína poskytuje vybavení, mikroelektroniku a nástroje, které „umožňují Rusku vyrábět rakety, vyrábět bomby, vyrábět letadla, vyrábět zbraně, které používá k útoku na Ukrajinu“.

Čínské velvyslanectví ve Washingtonu ve středu uvedlo, že Čína není strůjcem ani účastníkem ukrajinské krize. „Čína neposkytuje zbraně stranám konfliktu a přísně kontroluje vývoz zboží dvojího užití, což je mezinárodním společenstvím široce oceňováno,“ uvedl mluvčí velvyslanectví Liu Pengyu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Co říkáte na to, s čím OPĚT přichází vaši bývalí spojenci?

Český rozhlas upozornil na to, že resorty MV a MPO, vedené ministry za STAN, přišly s návrhem novely “šmírovací” legislativy. Od poloviny roku 2025 se mají sbírat nejen údaje o tom, že byl uživatel na internetu (tj.odkud) a jak dlouho, ale i “cílové” IP adresy. A jste se STAN za jedno, co se týká to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

USA odebírají násovky ropných derivátu z Indie vyrobených z Ruské ropy. , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseanaboca , 15.07.2024 10:41:41
Proč nikdo neprotestuje proti tomu, že do USA se vyváží elektronika pro zbraně USA, nebo proč nejsou sankce na USA a země NATO provádějící okupaci Iráku, Sýrie, Libye a dalších? Je přece věcí každého kdo kde vyváží a od koho dováží, a USA - NATO nemá žádné práva to kontrolovat a zakazovat. A Přesto svou ekonomiku UE CR ničí, jen protože jim to USA nařídili.

|  11 |  0

Další články z rubriky

Dřív běžná cena, teď je to extrémní sleva. Vejce mimo akci 7,49 Kč za kus

19:30 Dřív běžná cena, teď je to extrémní sleva. Vejce mimo akci 7,49 Kč za kus

Co byla vloni před Velikonocemi běžná cena, je letos již označováno za extrémní slevu. Tak by se dal…