Čína spustila na moře svou první letadlovou loď a hlásí se o své místo na slunci. Spojené státy sice na světových oceánech dominují, jenže to nemusí trvat věčně. Čínské námořnictvo pravděpodobně dostane další prostředky na svůj rozvoj. O rozvoj námořních sil své země pečuje především prezident Si Ťin-pching, který od počátku usiloval o to, aby námořnictvo vyrostlo z role příbřežní ostrahy.
„Čína se obává, že se nevyzpytatelný Trump nakonec obrátí proti ní, a na tuto situaci se připravuje,“ prozradil jeden z asijských diplomatů v Pekingu. Komunistická vláda sice neoznamuje, kolik peněz vydává konkrétně na námořnictvo, ale v roce 2016 přiteklo do ozbrojených sil Čínské lidové republiky asi 139 miliard dolarů.
V roce 2016 bylo do provozu uvedeno 18 nových lodí. Stěží uplynul týden, v němž by se v lednu neobjevila v čínských médiích zpráva, že je čínské námořnictvo mohutně modernizováno, doplňuje k tématu agentura Reuters. Minulý měsíc doplula čínská ponorka do Malajsie. Jde teprve o druhý potvrzený případ, kdy čínská ponorka zakotvila v zahraničním přístavu.
Vysloužilý generál Xu Guangyu, který dnes čínské vládě radí s modernizací armády, si je však podle vlastních slov vědom, že úsilí, které vynakládá komunistická vláda, stále nestačí. „Je to maratón a my v něm zaostáváme, musíme šlápnout na plyn,“ řekl Xu Guangyu. Narážel mimo jiné na skutečnost, že USA má deset letadlových lodí a Čína jen jednu.
Americký prezident Donald Trump však také ohlásil ambiciózní program modernizace amerického námořnictva. Ze současných 290 lodí by se rád dostal na 350 plavidel. Má jít o dlouhodobý program na 15 až 20 let.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp