Benz ve svém streamu uvedl, že o tom, co se v ČR dělo mezi lety 2011 a 2014, přemýšlel už asi 5 let. V té době byl velvyslancem USA v ČR Norman Eisen. Na toho se Benz soustředil v roce 2020, když zkoumal, jak Eisen používá zákony jako zbraň proti protivníkům. Eisen vedl právní boj proti Trumpovi, na jeho administrativu podal stovky žalob během Trumpova prvního mandátu. A také vedl pokus o Trumpovo odvolání v roce 2019. Eisen byl podle Benze pověřen veškerou „špinavou prací“ ohledně práva.
V hlavě Benzovi utkvěla zejména Eisenova snaha tlačit protikorupční vyšetřování a stíhání nepřátel amerického ministerstva zahraničí v České republice. A má za to, že Eisen následně to samé praktikoval vůči Trumpovi v USA. „Hele, to, co jsme udělali v České republice, že jsme stíhali své politické nepřátele, opravdu fungovalo, proč to neudělat Trumpovi tady?“ napadlo podle experta Eisena. To je podle Benze důvod, proč je teď americká spravedlnost v rozvratu. Dodal, že ví, že to nebylo poprvé, na Balkánu se v nultých letech dělalo něco podobného. Ale Eisenova zkušenost vychází z České republiky.
Benz zmínil pár výroků Normana Eisena, například: „Jsem velmi pyšný na české úspěchy, které nevedla americká ambasáda, ale byly vedené Čechy. Aniž bych komentoval specifické případy, tak jste viděli první stíhání vysokých představitelů, zatímco byli stále v úřadu.“ Benz si to překládá, jako že se Eisen chlubí tím, že nechal někoho zavřít, když byl velvyslancem.
I chvála protikorupčních neziskovek mu utkvěla v hlavě, stejně jako věta, že se „Spojené státy se mohou z tohoto boje proti korupci poučit“. Což dle Benze v překladu znamená, že stejné praktiky pak Eisen použil proti Trumpovi. Všiml si, že klíčovým slovem tehdy byla „korupce“, tedy že změna režimu probíhala s odůvodněním, že jde jen o odstranění zkorumpovaných lídrů. A také že ti, které americké ministerstvo zahraničí nemá rádo, jsou označováni za populisty. Eisen podle něho také podporoval vnímání ČR jako zkorumpované země v médiích, aby posílil tlak na Nečase.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.