Číňané hrozí miliardovou arbitráží. Zde je vyjádření úřadu, který to celé rozpoutal

09.02.2019 13:43 | Zprávy

Na dopis od čínské firmy Huawei, která v něm požaduje upravit nebo zrušit varování před jejími technologiemi, odpoví Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). ČTK to řekl mluvčí úřadu Radek Holý.

Číňané hrozí miliardovou arbitráží. Zde je vyjádření úřadu, který to celé rozpoutal
Foto: pixabay.com
Popisek: Mobilní data - ilustrační foto

O tom, že je dopis adresován hlavně NÚKIB, který varování vydal, mluvila na tiskové konferenci po jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Kabinet o výzvě od Huawei jednal. Mediální zástupce Huawei Filip Matys ČTK sdělil, že dopis není ultimátem. Nehrozí podle něj, že by Huawei omezila podporu svých technologií používaných v tuzemských telefonních sítích.

„Dopis jsme obdrželi, je to dopis adresovaný především Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, pan premiér a vláda tam byli přiloženi v podstatě pro informaci, my na ten dopis budeme odpovídat,“ řekl Holý. Úřad podle něj v současnosti s firmou Huawei komunikuje písemnou formou, na její dopis tak odpoví opět písemně.

Společnost Huawei oznámila, že je připravena bránit se kvůli varování NÚKIB před jejími technologiemi u soudů i prostřednictvím mezinárodní arbitráže. „Nejedná se o ultimátum, ale zdvořilou žádost, kterou jsme k NÚKIB vznesli,“ sdělil mediální zástupce společnosti. Podle firmy varování NÚKIB porušilo mezinárodní právo, včetně smluv o ochraně investic. Dopady varování NÚKIB podle Matyse působí Huawei újmy nejen v Česku. „Poškozují také pověst Huawei v zahraničí a před jinými státními orgány. Nejde jen o finanční újmy, ale taky o dobrou pověst naší společnosti,“ doplnil.

Před jednáním kabinetu řekl vicepremiér Richard Brabec (ANO), že vláda nechce tlačit na NÚKIB, aby měnil svá rozhodnutí. Úřad je podle něj nezávislý. Ministryně Schillerová uvedla, že podrobnosti k jednání kabinetu sdělit nemůže, neboť vláda o věci jednala v utajeném režimu. „Ten problém je pořád stejný – NÚKIB vydal varování, vydal metodiku, která je podle mého soudu velmi obecná, a de facto je na každém zadavateli veřejných zakázek, aby posoudil rizika, provedl si vyhodnocení rizik a případně zvážil další postup podle zákona o veřejných zakázkách,“ řekla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Igor Chaun: Směřujeme k policejnímu státu

6:44 Igor Chaun: Směřujeme k policejnímu státu

Policejní stát? Jeden z listopadových studentských vůdců, Igor Chaun, varuje před postupným zavádění…