Číňané pozabíjeli a pozatýkali informátory CIA, píše New York Times

21.05.2017 9:28 | Zprávy

Čínská vláda nechala mezi lety 2010 až 2012 zabít nebo zatknout více než tucet lidí, kteří v nejlidnatější zemí světa údajně pracovali pro CIA. Činnost agentury v této zemi to prý ochromilo na léta. Informuje o tom server deníku New York Times. CIA se odmítla jakkoli vyjadřovat.

Číňané pozabíjeli a pozatýkali  informátory CIA, píše New York Times
Foto: Radim Panenka
Popisek: Peking, hlavní město Číny

Americké tajné služby prý mají problém. Práce CIA v Číně je podle deníku New York Times ochromena na celé roky dopředu. V tuto chvíli se v USA vede spor o to, jak k tomu mohlo dojít. Jednalo se snad o zradu na americké straně? Nebo Číňané odhalili informátory CIA jinak? Na tom ani pět let od odstranění zdrojů v Číně nepanuje shoda. Nikdo však nemá pochybnosti o tom, že nejeden informátor zaplatil za svou snahu životem.

„Podle tří amerických zdrojů byl v roce 2012 jeden z informátorů CIA zastřelen přímo na dvoře u jedné vládní budovy. Šlo o varování všem jeho kolegům, kteří by mohli pracovat pro CIA,“ píše deník. Zabito či uvězněno mělo být osmnáct až dvacet lidí.

Celý článek v angličtině naleznete zde

Na počátku roku 2010 se přitom zdálo, že se CIA v Číně blýská na lepší časy, protože získala informátora nebo informátory přímo ve vládních kruzích, mělo jít o osobu či osoby, které byly zklamány zkorumpovaností komunistické vlády. Jenže v závěru roku 2010 začal proud informací slábnout a v roce 2011 si agentura uvědomila, že s informátory v Číně má vážný problém. Každý zaměstnanec amerického velvyslanectví v Číně byl prověřen, bez ohledu na to, jak vysoké postavení zastává. Prověřovala se také možnost, že Číňané prolomili americké šifry. Dodnes není jasné, zda se Číňanům podařilo tyto šifry prolomit, nebo došlo k odhalení informátorů CIA jinou cestou.

Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že zradil jeden z agentů CIA, který dohlížel na informátory v Číně, ale nepodařilo se proti němu nashromáždit dost důkazů, zmíněný pracovník odešel z USA a dnes žije v některé z asijských zemí. Do USA poslal vzkaz, že informátory Číně nezradil, ale není jisté, zda říkal pravdu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…