První den pařížského summitu o umělé inteligenci se snažil francouzský prezident Emmanuel Macron vykreslit Francii a EU jako stále významnější aktéry v globálním závodě vývoje umělé inteligence. Mluvil například o tom, že Francie zajistila přibližně 109 miliard eur na investice do datových center a projektů AI.
Jenže americký viceprezident J.D. Vance, který je na svém prvním turné po EU od nástupu do funkce, situaci vidí jinak. Ve svém dvacetiminutovém proslovu udeřil na evropské regulace a varoval před vládní „cenzurou“ svobody projevu.
Který z vybraných českých europoslanců nejlépe hájí české národní zájmy?Anketa
Nejlepší by podle něj bylo, kdy byly zrušeny klíčové evropské technologické předpisy jako zákon o digitálních službách (DSA) a obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR).
„Amerika chce s vámi všemi spolupracovat, ale k vytvoření takové důvěry potřebujeme mezinárodní regulační režim, který technologie umělé inteligence podporuje, a nikoliv dusí,“ uvedl Vance podle informací serveru Euractiv.com.
Řekl, že se mu líbí „deregulační příchuť“, která se na summitu utváří, protože se narativ přesouvá od bezpečnosti a regulace k investicím a implementaci. Je však podle něj třeba činit další taková rozhodnutí.
„Podívejte se na USA. Americká technologie v oblasti umělé inteligence je zlatým standardem na celém světě,“ řekl a pochválil otevřené regulační prostředí a proinovační postoj USA.
V reakci na Macronova slova nakonec Vance prohlásil, že „Amerika je lídrem v oblasti umělé inteligence“ a Trumpova administrativa to tak hodlá udržet. EU podle něj může navázat partnerství, ale i když se bude snažit být lídrem v oblasti AI, na dominanci USA to nic nezmění.
Vance nakonec celou konverzaci přetavil v glorifikaci USA a ochranu zájmů amerických společností, především velkých technologických firem, které od Trumpa vyžadují ochranu před pokutami EU.
„Existují obavy, že některé zahraniční vlády mají v úmyslu utáhnout šrouby americkým technologickým společnostem s mezinárodní působností. Amerika to nemůže a nebude akceptovat,“ řekl Vance a vzal si na mušku DSA a snahy o moderování obsahu a „boj proti tzv. dezinformacím“.
Kritizoval také „nekonečné náklady na dodržování předpisů“, které na malé americké společnosti kladou požadavky GDPR, kvůli čemuž se některé firmy vyhýbají vstupu na evropský trh.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič